Rusi postavia v Bielorusku prvú atómovú elektráreň

MINSK 19. júla (WEBNOVINY) – Ruský štátny podnik postaví v Bielorusku jadrovú elektráreň, ktorá bude prvou svojho druhu na území niekdajšej sovietskej republiky.

Dohodu o výstavbe atómovej elektrárne v stredu podpísali premiéri oboch krajín – predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev a jeho bieloruský náprotivok Michail Mjasnikovič.

Na základe kontraktu poskytne ruská strana svojmu západnému susedovi úver, ktorý umožní realizáciu projektu v celkovej hodnote 10 mld. USD.

Bieloruská verejnosť je však v názore na jadrovú energetiku rozpoltená . Dôvodom je najhoršia jadrová nehoda v dejinách ľudstva, ku ktorej došlo pred viac ako 25 rokmi v ukrajinskom Černobyle nachádzajúcom sa neďaleko bieloruských hraníc. Uniknutý rádioaktívny mrak vtedy zasiahol aj bieloruské územie.

Radosť z výstavby atómovej elektrárne nemajú ani v susednej Litve, keďže zariadenie sa bude nachádzať neďaleko jej hraníc. Minsk však trvá na tom, že elektráreň, ktorá má byť hotová do roku 2020, výrazným podielom prispeje k energetickej nezávislosti krajiny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...