Rusi vstúpia do priemyslu v Stropkove, ľudia nájdu prácu

3.12.2013

PREŠOV/STROPKOV 3. decembra (WEBNOVINY) – Ruská spoločnosť Armastek má stále záujem vstúpiť do priemyselného parku v Stropkove. Plánovaný termín do konca roka už s veľkou pravdepodobnosťou nestihne. Dôvodom je, že stále čaká na získanie certifikátov svojich výrobkov podľa slovenských technických noriem a právnych predpisov. Uviedol to primátor Stropkova Peter Obrimčák.

Podľa jeho vyjadrenia ruskému investorovi sa vzorky, ktoré poslal na testovanie na Slovensko, z neznámych dôvodov vrátili z colnice späť do Ruska. Potom sa rozhodol, že ich k nám osobne privezie, čo predĺžilo celý proces získania certifikátov.

„Nemám pochybnosti o vstupe rusko-slovenského investora do priemyselného parku v Stropkove. Čaká sa len na posledné skúšky na materiál. Musíme dosiahnuť dôležitú vec, aby naše mesto bolo opäť centrom priemyslu na severovýchode Slovenska,” povedal Obrimčák. Pripomenul, že stropkovská radnica s ruským investorom z mesta Perm podpísala v júni Memorandum o porozumení a spolupráci.

Podľa Obchodného registra SR sa v októbri na stropkovskej adrese už zaregistrovala spoločnosť Armastek SK, s. r. o. V priebehu budúceho roka by v stropkovskom hnedom priemyselnom parku mal vzniknúť podnik na výrobu stavebných výrobkov. Obrimčák uviedol, že podľa dohody by nový investor mal postupne vytvoriť 450 až 500 nových pracovných miest v oblasti stavebného priemyslu. Výšku plánovanej investície zatiaľ nádejný investor ani mesto nezverejnili.

Mesto Stropkov v tomto prípade vystupuje ako prenajímateľ výrobných priestorov. Hnedý priemyselný park vznikol v areáli bývalej strojno-traktorovej stanice na ploche 18 700 metrov štvorcových. Prešiel rozsiahlou prestavbou, spevnili sa tu plochy, urobili vonkajšie rozvody, plynová prípojka, vodovod a kanalizácia. Celkové náklady na výstavbu prekročili sumu 3,7 milióna eur. Poskytovateľom nenávratného finančného príspevku bolo Ministerstvo hospodárstva SR v zastúpení Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Z celkovej sumy mesto Stropkov uhradilo z vlastných zdrojov päť percent nákladov. Park skolaudovali v novembri 2011. Už vtedy radnica avizovala príchod investorov z oblasti spracovania plastov, strojárenstva a elektrotechniky, no doteraz tu žiadny investor neprišiel.