Ruská Sberbank vidí vo Volksbanke možnosť rastu, odkúpila ju

10.5.2012

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Volksbank je pre ruskú Sberbank dobrou platformou na ďalší rozvoj.

Podpredseda predstavenstva Sberbank Sergej Gorkov vidí v strednej a východnej Európe veľkú perspektívu rastu, preto sa aj rozhodli kúpiť Volksbank International AG, ktorá je materskou spoločnosťou Volksbank Slovensko.

Konkrétnejšie budúce plány so slovenskou bankou však zatiaľ Gorkov nepriblížil. Skonštatoval len, že budú aktívne rozvíjať nové produkty a časom pristúpia aj k rebrandingu značky.

V súčasnosti je vývoj nových produktov podľa Gorkova v úvodnej etape. Banka chce pôsobiť v retaile a chce sa viac zamerať aj na podnikateľský trh, hlavne čo sa týka stredného biznisu. „Počas nasledujúcich mesiacov chceme vypracovať novú stratégiu fungovania,“ povedal.

Zároveň majú v pláne neskôr sa zaoberať aj rebrandingom značky. Uviedol, že vo všetkých krajinách, kde Sberbank pôsobí, bude jednotná značka, a to Sberbank. Na Slovensku by to tak bol už tretí názov banky. „Spojením Sberbank a Volksbank chceme vytvoriť univerzálnu bankovú základňu, v ktorej využijeme všetky synergické efekty,“ povedal Gorkov.

Podľa jeho vyjadrení je Sberbank v Rusku veľkou bankou, no jej cieľom je profitovať aj za hranicami Ruska, vzhľadom na to, že jej klienti nie sú len Rusi. „V minulom roku sme fungovali v štyroch krajinách, v súčasnosti je to v osemnástich,“ poznamenal Gorkov. Podľa neho je dôležitejší organický rast než kúpa veľkých bánk. Rozmer má podľa neho aj iný zmysel.

„Pretože keď urobíme chybu v malej banke, je to lepšie, než by sme ju mali urobiť v tej veľkej,“ skonštatoval. Gorkov si myslí, že slovenská Volksbank je dobrá základňa pre rast a Sberbank sa bude snažiť pozdvihnúť trh. „Ďalšie nákupy iných bánk preto vo východnej Európe neplánujeme,“ povedal Gorkov.

Proces zmeny väčšinového akcionára Volksbank International AG, materskej spoločnosti Volksbank Slovensko, sa uskutočňoval počas celej druhej polovice minulého roka. Zavŕšil sa 15. februára 2012, keď sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank.

Volksbank Slovensko, ktorá do konca októbra 2007 pôsobila na slovenskom trhu ako Ľudová banka, bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Jej hlavným akcionárom je rakúska spoločnosť Volksbank International AG a jej 100-percentným akcionárom je ruská banka Sberbank.