Rusko chce nižšie clo na ropu a zvýšenie dane z ťažby

MOSKVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Ruské ministerstvo financií plánuje navrhnúť postupné zníženie vývozného cla na ropu a zvýšenie dane z ťažby nerastných surovín.

Chce totiž vyrovnanejší domáci daňový systém. Povedal to predstaviteľ ministerstva Iľja Trunin.

Ropné spoločnosti tvrdia, že v dôsledku daňového systému krajiny je takmer nemožne investovať do výstavby nákladných nových projektov, ktoré sú kľúčové pre udržanie produkcie na súčasnej úrovni viac ako 10 miliónov barelov ropy denne. Trunin ďalej uviedol, že návrh na postupné zníženie vývozných ciel na ropu predloží ministerstvo v polovici mája. Podľa neho clo neklesne o viac ako 2 až 3 percentuálne body ročne, čím chce krajina najskôr otestovať odozvu ropného sektora.

„Ak je clo na vývoz 60 % ceny ropy, môže klesnúť na 58 až 57 % a zároveň vzrastie daň z ťažby nerastných surovín, ktorá sa ešte musí vypočítať,“ uviedol ďalej Trunin. Daň z ťažby v Rusku sa nemenila sedem rokov. V roku 2012 vzrástla o 6,4 % a tento rok stúpla o ďalších 5,4 % na 470 rubľov (RUB) za tonu. Existujú však aj daňové úľavy v závislosti od ropného pola. Podľa skorších výpočtov ruského ministerstva financií a agentúry Reuters, by malo ruské exportné clo na ropu klesnúť v máji o 5,8 % na 378,4 USD za tonu zo sumy 401,5 USD za tonu v apríli. Reagovať má totiž na pokles cien ropy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...