Rusko môže prehodnotiť podiel eura vo svojich rezervách

MOSKVA 21. marca (WEBNOVINY) – Rusko možno prehodnotí podiel eura v rezervách svojej centrálnej banky. Dôvodom je spôsob jednania menovej únie pri pomoci Cypru.

Vo štvrtok to povedal ruský premiér Dmitrij Medvedev. „Rád by som odpovedal optimistickým spôsobom, musím však povedať, že toto je dôvod o tom uvažovať,“ odpovedal Medvedev na otázku, či situácia na Cypre je dôvodom na zníženie podielu eura v rezervách Ruska.

Približne 42 % ruských devízových rezerv, ktoré sú štvrté najvyššie na svete, bolo k 1. januáru tohto roka denominovaných v eurách. Hodnota zlata a devízových rezerv krajiny tak predstavovala 537 mld. USD.

„To sú veľké peniaze pre nás, ako aj pre hocijakú inú krajinu. Predvídateľnosť je dôležitá a návrhy zdaniť bankové vklady, nie je iba nepredvídateľné, ale je dôkazom určitého nedostatku,“ citovala Medvedeva agentúra Interfax.

„Keď sa to môže stať na Cypre, prečo nie v Španielsku, Taliansku alebo inej krajine, ktorá má problémy s financiami? Zajtra tam začnú zabavovať vklady. Toto je dôvod, aby sme začali myslieť,“ tvrdí ďalej Medvedev.

V stredu ruský premiér prirovnal plán zdanenia vkladov, ktorý by prinútil ruských vkladateľov prispieť k záchrane cyperských bánk, ku konfiškácií počas sovietskej éry.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...