Rusko odpúšťa, dlh Severnej Kórey sa znížil o 90 percent

MOSKVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Rusko sa so Severnou Kóreou dohodlo, že jej odpustí 90 % dlhov, ktoré sú v sume 11 mld. USD. Moskva, ktorá o tom informovala v utorok, uviedla, že zvyšná časť dlhu v objeme približne 1 mld. USD sa použije na projekty spolupráce v oblasti energetiky a vzdelávania.

„Obe strany neskôr rozhodnú, na aké účely sa splátky tohto dlhu využijú,“ povedal pre Reuters Konstantin Vyškovský z ruského ministerstva financií.

Rusko má záujem zvýšiť svoj vplyv v ázijských rýchlo rastúcich ekonomikách. Tento mesiac Moskva usporiadala azijsko-pacifický summit neďaleko severokórejských a čínskych hraníc, ale Pchjongjang sa na stretnutí nezúčastnil.

Časť medzinárodného spoločenstva sa snaží opäť spolupracovať so Severnou Kóreou po tom, ako zomrel jej vodca Kima Čong-il. Existujú totiž nádeje, že jeho syn a nástupca bude hľadať spôsoby na ukončenie rokov izolácie a chudoby.

(1 EUR = 1,3054 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...