Rusko požičia Srbom 800 miliónov dolárov

MOSKVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Rusko odsúhlasilo uvoľnenie ďalšej časti úveru pre Srbsko, ktoré tak od ruskej vlády dostane v prepočte 800 miliónov dolárov na infraštruktúru.

Potvrdil to v piatok ruský minister financií Anton Siluanov. Peniaze budú mať Srbi k dispozícii ešte tento rok za úrok 4,1 percenta so splatnosťou päť rokov.

Ide o druhú časť miliardovej pomoci, ktorej prvá časť v hodnote 200 miliónov dolárov bola uvoľnená ešte v roku 2010. Vláda v Belehrade ich vtedy použila na boj proti dopadom hospodárskej krízy.

Rusko a Srbsko majú dlhodobo úzke vzťahy, ktoré umocnil spor o Kosovo. Jeho jednostrannú nezávislosť odmietli totiž Rusi spoločne s piatimi členskými krajinami EÚ uznať.

Moskva sa však s rezervou pozerá na srbské plány vstúpiť do únie, ktorá ho podmieňuje normalizáciou vzťahov so svojho bývalou provinciou. Srbi sa tak však zdráhajú urobiť a v prípade neúspešných prístupových rokovaní s Bruselom sú pripravení sa obrátiť k Rusku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...