Rusko a Ukrajina sa stále nedohodli na cenách plynu

ZAVIDOVO 5. marca (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský líder Viktor Janukovyč ukončili v pondelok rokovanie bez náznaku posunu, ktorý by ukončil patovú situáciu, kam sa krajiny dopracovali kvôli cenám plynu dovážaného do Kyjeva.

Ukrajina, ktorá je tranzitnou krajinou pre viac než polovicu ruského zemného plynu na ceste do EÚ, chce za ruský plyn platiť menej, pretože tvrdí, že dohoda z roku 2009 stanovila nesmierne vysokú cenu.

Moskva však na oplátku chce ústupky, ako napríklad účasť Kyjeva na obchodnom bloku postsovietskych krajín, ktoré Rusko vedie, ako aj upustenie od kontroly systému plynovodov.

Rokovanie oboch prezidentov neďaleko Moskvy sa skončilo bez vyhlásenia a Putinov hovorca odmietol komentovať, či budú pokračovať. Spor Ruska s Ukrajinou ostro sledujú európske krajiny, ktorým Moskva dodáva štvrtinu spotrebovaného zemného plynu a ktoré sú tak vystavené dopadom akýchkoľvek výkyvov v dodávkach.

Putin a Janukovyč sa stretli v meste Zavidovo približne 120 km od Moskvy, ktoré bolo obľúbeným miestom na poľovačku pre sovietskeho lídra Leonida Brežneva. Rozpad Sovietskeho zväzu bola „najväčšia geopolitická katastrofa storočia“, vyhlásil Putin.

Naznačil tiež, že ekonomická spolupráca Ruska s Ukrajinou by mohla byť ohrozená, ak Kyjev nevstúpi do colnej únie, ktorá spája Rusko s Kazachstanom a Bieloruskom. „Čím užšie spolupracujeme s Bieloruskom a Kazachstanom, tým ťažší bude pre Ukrajinu vstup na náš trh,“ povedal Putin na začiatku stretnutia s Janukovyčom.

Ukrajinský prezident sa však odmieta podrobiť ruskému tlaku a snaží sa o vyvážené vzťahy s Moskvou aj EÚ, ktorá účasť Ukrajiny v ruskej colnej únii neschvaľuje. „Rozvoj ekonomickej integrácie a ukrajinskej spolupráce na colnej únii musia byť otázkou ďalších rokovaní,“ povedal Janukovyč Putinovi s tým, že drahý plyn, ktorý krajina dováža z Ruska, je „slučkou na ukrajinskom krku“.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...