Rusko varuje Ukrajinu pred vzťahom s EÚ, láka ju k sebe

KYJEV 29. júla (WEBNOVINY) – Ukrajina by mala obozretne zvážiť výhody vstúpenia do obchodného bloku pod vedením Ruska v porovnaní s plánmi Kyjeva na posilnenie puta s Európskou úniou. Počas návštevy Ukrajiny to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

„O svetové trhy prebieha tvrdý súboj. A ja som si istý, že väčšina z vás si uvedomuje, že len ak spojíme sily, môžeme byť konkurencieschopní a vyhrať tento veľmi náročný boj,“ povedal Putin v nedeľu na konferencii v Kyjeve. Citoval pritom údaje, podľa ktorých počas prvého štvrťroka 2013 objem obchodu Ruska s Ukrajinou klesol o 18 %, v rámci postsovietskej Colnej únie pod vedením Moskvy narástol o 2 až 3 %.

Plánovaná dohoda o voľnom obchode a bližšom politickom prepojení s EÚ, ktorú chce Ukrajina uzavrieť v novembri, by však vylúčila možnosť účasti v ruskom obchodnom bloku. A hoci Putin vyhlásil, že Moskva „bude rešpektovať akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobia naši ukrajinskí partneri, priatelia a bratia“, Kyjev nemôže ignorovať riziko odvetných opatrení zo strany Ruska, ktoré je hlavným trhom pre ukrajinský vývoz, vo forme obchodných reštrikcií.

Putin Ukrajinu navštívil v rámci osláv 1 025. výročia masového krstu, ktorý tvoril základ pre vznik tzv. Kyjevskej Rusi, stredovekého štátu, z ktorého sa neskôr vyvinula ruská ríša. Na potenciálne výhody užšej spolupráce Kyjeva s Moskvou poukazoval aj pomocou odkazov na spoločnú minulosť. A hoci ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nenaznačil, že by si plány o užšom prepojení s EÚ rozmyslel, zdôraznil úlohu Ruska ako „strategického partnera“. „Vážime a ceníme si naše priateľstvo s Ruskom,“ povedal.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...