Rusko žiada Ukrajinu, aby okamžite splatila stámiliónový dlh

MOSKVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Ruský energetický gigant Gazprom v utorok varoval Ukrajinu, že jej dlh za zemný plyn sa šplhá k jednej miliarde dolárov.

Šéf Gazpromu Alexej Miller povedal, že Ukrajina mala čas zaplatiť za dodávky do 1. októbra. Gazprom však ani na konci mesiaca žiadnu platbu neeviduje, čo je podľa neho „veľmi vážna situácia“, ktorá sa musí „hneď“ vyriešiť.

Dlžná suma sa pohybuje v prepočte na úrovni 650 miliónov eur.

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov však poprel, že by varovanie Gazpromu súviselo s plánovaným podpisom dohody o voľnom obchode medzi Kyjevom a Bruselom na novembrovom summite v litovskom Vilniuse. Ako povedal Peskov, „dlhy za plyn nie sú politickou záležitosťou“.

Ukrajina chce v novembri podpísať dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou, ktorá jej podpis podmieňuje prepustením väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej. Rusko zase opakovane varovalo Ukrajinu a ďalších päť postsovietskych krajín pred podpisom a poukázalo na výhody plynúce z ponúkaného vstupu do Rusmi vytvorenej colnej únie vrátane nižšej ceny za plyn. Spory Ruska a Ukrajiny o ceny dodávok plynu totiž viedli počas zimy 2006 a 2009 k plynovej kríze. Moskva vtedy zastavila dodávky na Ukrajinu, odkiaľ prúdi do Európy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...