Ruský Gazprom na Slovensko vyváža stále viac plynu

16.1.2014

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Spoločnosť Gazprom Export vyviezla vlani na Slovensko o takmer tretinu plynu viac ako v roku 2012. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila samotná spoločnosť.

Podľa nich ruský Gazprom prostredníctvom zmlúv spoločnosti Gazprom Export v roku 2013 dodal na Slovensko 5,421 mld. metrov kubických zemného plynu, čo bolo o 29,4 % viac, ako v roku 2012. Objem dodávok však stále zaostáva za rokom 2011, kedy dosiahol 5,89 mld. metrov kubických.

Dopyt po ruskom plyne

Celkový vývoz zemného plynu z Ruska prostredníctvom spoločnosti Gazprom Export pritom v minulom roku stúpol o 16,3 % na 161,479 mld. metrov kubických. Väčšina smerovala do západnej Európy, kde objem dodávok medziročne stúpol o vyše pätinu na 127,047 mld. metrov kubických. Do regiónu strednej a východnej Európy Gazprom Export vyviezol vlani 34,432 mld. metrov kubických zemného plynu, čo znamenalo miernejší nárast o 4,4 %.

„Tieto výsledky potvrdzujú pozitívny trend vývozu v posledných mesiacoch a zároveň dlhodobý dopyt po ruskom zemnom plyne,“ komentuje zverejnené čísla spoločnosť Gazprom Export. Uvedené čísla pritom zahŕňajú iba vývozy realizované výhradne cez spoločnosť Gazprom Export. Celý koncern Gazprom v minulom roku podľa už skôr zverejnených informácií exportoval len do Európskej únie a Turecka takmer 163 mld. metrov kubických plynu, čo znamenalo nárast o 16 %.

Má najväčšie zásoby

Spoločnosť Gazprom je jediným producentom a exportérom prírodného plynu v Rusku, pričom disponuje jeho najväčšími zásobami na svete. Podľa zverejnených informácií jej podiel na svetových zásobách plynu dosahuje 18 % a na ruských zásobách 72 %. Podiel Gazpromu na ťažbe plynu vo svete je 14 % a v Rusku 74 %.

Spoločnosť vlastní najväčšiu plynovodnú sieť na prepravu plynu v dĺžke okolo 168 tisíc kilometrov. Viac ako polovicu plynu predáva spoločnosť na domácom trhu a zvyšok vyváža do viac ako tridsiatich krajín. Gazprom patrí aj do pätice najväčších producentov nafty v Rusku.