Ryanair dostal od súdu miliónovú pokutu za porušenie práv

2.10.2013

AIX-EN-PROVENCE 2. októbra (WEBNOVINY) – Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair porušila pracovné právo Francúzska a musí zaplatiť pokutu a náhradu škody viac ako 8 mil. eur. Rozhodol o tom v stredu súd na juhu krajiny.

Žaloba obviňuje spoločnosť Ryanair z niekoľkonásobného porušenia francúzskeho pracovného práva, ku ktorému malo dôjsť na základni v Marseille v rokoch 2006 až 2011, vrátane evidencie ľudí pracujúcich vo Francúzsku ako írskych zamestnancov.

Ryanair tak musí zaplatiť pokutu 200 tis. eur, ďalších 4,5 mil. eur v spätných platbách na sociálnu starostlivosť, 3 mil. eur v príspevkoch na dôchodky a 450 tis. eur na náklady súvisiace s nezamestnanosťou.

Súd rozhodol, že Ryanair porušil pracovné právo krajiny tým, že neplatil sociálne a iné náklady za zamestnancov vo Francúzsku, s ktorými uzavrel zahraničné kontrakty, ale väčšinu svojho času strávili v Marseille, kde mal Ryanair svoju základňu.

Ryanair už v utorok vo svojom stanovisku uviedol, že očakáva negatívne rozhodnutie súdu a odvolá sa voči nemu. „Odvoláme sa…na základe toho, že európske právo týkajúce sa zamestnanosti a sociálneho zabezpečenia jasne umožňuje mobilným pracovníkom leteckej spoločnosti registrovanej v Írsku pracujúcich pre írsku spoločnosť, aby platili dane a náklady na sociálnu starostlivosť v Írsku,“ uvádza v stanovisku.

Spoločnosť Ryanair je najväčšou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou v Európe a zabezpečuje aj väčšinu pravidelných linkových medzinárodných spojení so Slovenskom. Podľa údajov letiska v Bratislave bude Ryanair v lete tohto roka prevádzkovať z hlavného mesta 59 pravidelných letov týždenne do 16 destinácií vo Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku, Írsku, Francúzsku a Belgicku.