Ryanair obetuje podiel u konkurenta, aby umlčal vyšetrovanie

DUBLIN 23. júla (WEBNOVINY) – Írsky nízkonákladový prepravca Ryanair je ochotný predať svoj podiel v konkurentovi Aer Lingus, aby ukončil vyšetrovanie, ktoré proti nemu vedú úrady na ochranu hospodárskej súťaže vo Veľkej Británii.

Spoločnosť v utorok uviedla, že podiel 29 % predá bez ďalších podmienok v prípade, že záujem o kúpu prejaví niektorá z aeroliniek pôsobiacich v EÚ.

Britská komisia pre hospodársku súťaž v júni uviedla, že podiel, ktorý drží vo svojom konkurentovi Ryanair môže prekaziť snahy Aer Lingus zlúčiť sa s inou spoločnosťou. Ryanair by tak mohol ovplyvniť kľúčové strategické rozhodnutia, ktoré môžu byť kritické pre budúcnosť Aer Lingus ako konkurencieschopnej leteckej spoločnosti.

Ryanair kontroluje časť spoločnosti Aer Lingus vyše šesť rokov a o prevzatie konkurenčného írskeho prepravcu sa v minulosti niekoľkokrát neúspešne pokúšal. Tretí pokus zablokovala Európska komisia (EK) vo februári.

Ryanair podľa nej nepredstavil dostatočné ústupky, aby rozptýlil obavy týkajúce sa dominantnej pozície zlúčenej spoločnosti alebo jej monopolného postavenia na 46 linkách. Britská komisia pre hospodársku súťaž má rozhodnutie v prípade zverejniť v septembri, kedy by mohla Ryanair dotlačiť k nútenému predaju svojho podielu, informuje agentúra Reuters.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...