S predajom českého alkoholu budú vraj vážne problémy

10.10.2012

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – S dopredajom českého alkoholu budú asi vážne problémy. Skonštatoval to riaditeľ obchodu Coop Jednota Ján Bilinský.

„My týchto zásob máme dosť, predpokladáme, že ide o 150 tis. fliaš,“ vyhlásil.

Predaj alkoholu vyrobeného v českej republike je dovolený od utorka. Musí byť však označený zelenou nálepkou s číslom šarže, dátumom výroby a identifikačným číslom akreditovaného laboratória, ktoré overilo jeho kvalitu. Pri dovoze liehovín vyrobených po 27. septembri musí importér predložiť aj „rodný list“, ktorý slúži ako doklad o pôvode liehu.

Do predaja zatiaľ reťazec Coop Jednota uvoľní alkohol vyrobený pred prvým januárom 2012, celkovo však tvorí len približne 5 % zásob. Nový alkohol bude na sklade dovtedy, kým nebudú splnené všetky podmienky. „Rokujeme aj s distribútormi o tom, ako by nám pomohli tento problém riešiť. Výsledky ešte nemáme, pretože to je čerstvá záležitosť,“ uviedol Bilinský.

Škody spôsobené zákazom predaja zatiaľ reťazec nevyčíslil, potrebuje totiž získať informácie zo svojich prevádzok. „Niečo nás bude stáť to, že ten tovar stojí a nepredáva sa. Viazané sú zásoby a finančné prostriedky,“ povedal predseda predstavenstva Coop Jednota Gabriel Csollár. Ako poznamenal, nevie si predstaviť, že by sa u nich nejaký pančovaný alkohol vôbec našiel. „Ide o renomované likérky, ktoré nám dodávajú už roky,“ uzavrel Csollár.

Vzor zelených nálepiek, ktorými dovozcovia a predajcovia budú musieť označiť fľaše s českým alkoholom, zverejnil v utorok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Ten presne zadefinoval všetky ich náležitosti ako formát, farebný odtieň, veľkosť a typ písma. Alkohol, ktorý do 30. novembra tohto roku nebude označený tak, ako to požaduje ÚVZ, bude musieť byť zlikvidovaný alebo vyvezený naspäť do ČR.