S rodičmi žije dvakrát viac mladých Slovákov ako na západe

20.10.2012

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Súčasné obdobie slovenského trhu s bývaním možno označiť ako obdobie konsolidácie, neskôr sa môžu ceny nehnuteľností opäť zvyšovať.

Ako ďalej uviedol analytik ČSOB Marek Gábriš, ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli v rokoch 2002 až 2008, teda v časoch prudkého a občas aj živelného rastu, o 155 %.

S výnimkou krátkej úpravy v roku 2005, kedy bol pokles o 11 %, išlo podľa analytika o kontinuálny rast. Následne v roku 2009 prišlo obdobie prudkého prepadu a spomaleniu.

Z hľadiska ponuky je podľa Gábriša zrejmé, že na trhu je časť bytov, ktorá je z rôznych dôvodov ťažko predateľná a bude ovplyvňovať priemerné ceny ešte dlhý čas.

Pritom počet rozostavaných bytov je už asi tri roky na vysokej úrovni a rovnako každým rokom klesá aj počet dokončených a začatých stavieb. To môže podľa analytika indikovať rast cien nehnuteľností v budúcnosti. Predpokladom je však záujem obyvateľstva a ochota riešiť potrebu svojho bývania.

„Pre oživenie záujmu by bol zrejme potrebný trvalejší solídny ekonomický rast, zlepšenie situácie na trhu práce, priaznivejšie hodnotenie budúcnosti obyvateľmi (sentiment) a ochota zadlžiť sa pri riešení bytovej otázky,“ povedal Gábriš.

S rodičmi žije až dvakrát viac mladých Slovákov, ako je tomu v krajinách Európskej únie (27,5 %). Vo veku 25 až 34 rokov žije s rodičmi totiž na Slovensku až 52 % ľudí. Na Slovensku podľa Gábriša na tom nie sme najlepšie ani v rámci porovnania počtu bytov na tisíc obyvateľov.

U nás pripadá na tisíc obyvateľov 326 bytov, v Poľsku je to 348 bytov, v Maďarsku 429 bytov a v Rakúsku 436 bytov. Opačným extrémom je napríklad Španielsko, kde v jednom obydlí bývajú v priemere len dvaja obyvatelia. Podobne je na tom Portugalsko, Fínsko či Francúzsko.

Demografická krivka Slovenska tiež ukazuje, že skupina ľudí vo veku 25 až 39 rokov, teda potenciálni záujemcovia o bývanie, je veľmi početná a takmer historicky najvyššia (asi 1,3 mil. osôb).