Samsung je ochotný zastaviť patentové spory s konkurentmi

17.10.2013

BRUSEL 17. októbra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Samsung Electronics ponúkla, že prestane viesť patentové spory so svojimi konkurentmi v snahe ukončiť protimonopolné vyšetrovanie EÚ. Vo štvrtok to uviedli predstavitelia Európskej komisie (EK).

„Samsung ponúkol, že prestane súdne vymáhať patentové zákazy pre konkurentov počas obdobia piatich rokov pre každú spoločnosť, ktorá príjme špeciálny patentový rámec,“ uviedla EK vo svojom stanovisku.

Zo stanoviska ďalej vyplýva, že spoločnosti, ktoré majú záujem, sa môžu k tomuto návrhu vyjadriť do jedného mesiaca.

Tento krok Samsungu je pokusom vyhnúť sa možnej pokute, ktorá by sa mohla vyšplhať až do výšky 18,3 mld. USD.

Iniciovali viaceré právne spory

Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung Electronics v júni informoval, že chce s EK urovnať spor o zneužívanie pozície na trhu. Spoločnosť podľa komisie neoprávnene bráni konkurenčnému výrobcovi Apple v prístupe k patentom, ktoré sú kľúčové pre mobilné technológie.

Samsung počas roku 2011 inicioval vo viacerých členských štátoch EÚ právne spory proti konkurenčným výrobcom mobilných zariadení, ktorých obvinil z porušovania svojich patentových práv.

Juhokórejská spoločnosť sa však podľa komisie ešte v roku 1998 zaviazala, že patenty kľúčové pre implementáciu štandardov tretej generácie mobilných telefónov sprístupní konkurencii za „férových, rozumných a nediskriminačných podmienok“.

Zneužívajú dominantnú pozíciu na trhu

Podľa komisie preto existuje podozrenie, že Samsung zneužíva dominantnú pozíciu na trhu, čo legislatíva EÚ zakazuje.

Spoločnosť Samsung pôsobí aj na Slovensku, a to prostredníctvom šiestich spoločností, z toho dva sú výrobné závody. V Galante pôsobí od roku 2002 Samsung Electronics Slovakia, s.r.o. Závod sa zameriava na výrobu LCD televízorov a monitorov.

Galantský podnik, ktorý zamestnáva takmer 2 tis. pracovníkov, je najväčším výrobným závodom spoločnosti Samsung v Európe. Výrobný závod Samsungu vo Voderadoch Samsung Display Slovakia, s.r.o. je zameraný na výrobu LCD modulov.

Dvojicu výrobných závodov Samsung dopĺňajú ďalšie spoločnosti zamerané na logistiku a obchod.