Šanca pre dlhodobo nezamestnaných, ministerstvo má projekt

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) pripravuje projekt na zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov o prácu.

Ako ďalej uviedol na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, vďaka tomuto projektu by sa mohlo do konca tohto roka na trhu práce umiestniť 4 tisíc až 5 tisíc znevýhodnených nezamestnaných.

Pôjde o dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako jeden rok, nezamestnaných vo veku nad 50 rokov, absolventov škôl a nezamestnaných, ktorí boli prepustení z organizačných dôvodov. Na projekt by sa malo vynaložiť 15 mil. eur.

Agentúry vyberú v obstarávaní

Umiestňovanie znevýhodnených nezamestnaných na trhu práce budú mať na starosti personálne agentúry, či mimovládne organizácie (MVO).

Ministerstvo práce ich chce vybrať prostredníctvom verejného obstarávania, ktoré sa má začať ešte tento mesiac.

Podľa generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Mariána Valentoviča by sa celkovo do projektu mohlo zapojiť 5 tisíc až 7 tisíc uchádzačov o zamestnanie.

Tri platby

Agentúry alebo MVO dostanú od štátu tri druhy platieb za umiestnenie nezamestnaného na trhu práce. Prvú vo výške 200 eur obdržia po tom, ako predložia pracovnú zmluvu, na základe ktorej sa osoba zamestnala. Druhú platbu v sume 1,5 tisíca eur by mal sprostredkovateľ práce dostať po tom, ako sa pôvodne nezamestnaný v práci udrží 4 mesiace.

Tretia platba od štátu príde sprostredkovateľom po 12 mesiacoch zotrvania osoby v pracovnom procese a jej výška sa bude líšiť podľa toho, o aký typ pôvodne nezamestnaného pôjde. Táto platba by mala dosiahnuť 1 tisíc a viac eur. Najvyššia suma sa pritom bude týkať dlhodobo nezamestnaných, ktorí boli v evidencii práce viac ako dva roky.

Celkovo by sa na umiestnenie jedného znevýhodneného nezamestnaného na trhu práce malo podľa ministra Richtera vynaložiť v priemere 3 tisíc až 5 tisíc eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...