Sankcie Európskej únie sú nehumánne, bráni sa Irán

16.10.2012

TEHERÁN 16. októbra (WEBNOVINY) – Irán v utorok uviedol, že najnovšie kolo ekonomických sankcií Európskej únie uvalených proti krajine z dôvodu jej jadrového programu je „nehumánne“, keďže sa dotýka verejnosti.

„Jednostranné európske a americké sankcie proti Iránu sú iracionálne, ilegálne a nehumánne a namierené proti iránskemu národu,“ povedal hovorca ministerstva zahraničia Ramín Mehmanparast. Vyjadril sa tak v štátnej televízii, v ktorej obvinil Západ z využívania jadrovej otázky ako zámienky na vyvíjanie tlaku na Teherán za to, že „trvá na svojej vlastnej nezávislosti“.

„Tieto sankcie sú prijímané pod zámienkou iránskych mierových jadrových aktivít. Ale aj keď sa jadrová otázka vyrieši, tieto krajiny určite použijú ďalšie ospravedlnenia, aby na nás vyvíjali tlak,“ povedal hovorca.

Členské krajiny Európskej únie v pondelok opäť sprísnili sankcie voči Iránu pre jeho kontroverzný nukleárny program. Ministri zahraničia vo vyhlásení vyjadrili obavy z jadrových aktivít Iránu, čo viedlo k prijatiu „ďalších reštriktívnych opatrení vo finančnom, obchodnom, energetickom a dopravnom sektore“.

Nové sankcie sa týkajú po prvý raz aj iránskeho telekomunikačného sektora s dôrazom na spoločnosti, ktoré poskytujú finančnú podporu vláde v Teheráne. Zakázané budú aj všetky obchodné transakcie medzi európskymi a iránskymi bankami s výnimkou niektorých vopred schválených prípadov súvisiacich so zdravotníctvom a humanitárnou pomocou.

EÚ tiež zavedie embargo na dovoz iránskeho plynu. Na zoznam subjektov, ktorým EÚ zmrazí účty, pridajú ďalších 30 spoločností a jednotlivcov vrátane ministra energetiky. Rozširuje sa tiež zoznam tovarov, na ktoré platí zákaz dovozu do EÚ.