SaS chce v parlamente výbor pre euroval

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Liberáli z SaS neustupujú vo svojej snahe zriadiť výbor, ktorý by mal na starosti agendu európskych stabilizačných mechanizmov.

Naďalej tvrdia, že nie je správne, keď o miliardových pôžičkách či zárukách má rozhodovať jeden človek, teda minister financií.

Na aktuálnu schôdzu parlamentu preto poslanci SaS predložili návrh novely rokovacieho poriadku Národnej rady SR a tiež novely o Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM), ktorým sa zriaďuje parlamentný výbor pre euroval.

Ako uviedol na štvrtkovom brífingu Jozef Kollár z SaS, dôvody tejto iniciatívy zostávajú rovnaké. Prvým je skutočnosť, že o rozpočte krajiny rozhodujú podľa ústavy poslanci Národnej rady SR, kým o použití prostriedkov v rámci záchranných mechanizmov má rozhodovať svojim podpisom len šéf rezortu financií. Okrem toho, rovnakou cestou sa vybrali aj ďalšie krajiny, ako napríklad Nemecko, kde sa dokonca o použití prostriedkov v rámci európskych stabilizačných mechanizmov rozhoduje priamo v pléne.

Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka však úloha navrhovaného výboru v rámci Národnej rady SR nemá byť len technická, ale má ísť predovšetkým o fórum, na ktorom sa bude dať diskutovať o opodstatnenosti jednotlivých záchranných projektov. Napríklad v prípade Grécka totiž podľa neho tri roky zachraňovania aj z peňazí slovenských daňových poplatníkov znamenali likvidáciu tamojšej ekonomiky.

Členmi navrhovaného výboru majú byť zástupcovia politických strán, ktoré sú v parlamente, na princípe pomerného zastúpenia. Výbor by podľa návrhu SaS dával súhlasné alebo nesúhlasné stanovisko k pozíciám nášho zástupcu v eurovale. Sulík pritom verí, že aspoň stredopravé strany pochopia význam takéhoto návrhu a minimálne ony ho podporia. „Zároveň si myslíme, že aj strana Smer, keby tento návrh podporila, urobila by veľmi dobre. Nie je správne, keď jeden jediný človek rozhoduje o miliardách eur,“ povedal vo štvrtok Sulík.

Liberáli z SaS pritom o svojej iniciatíve zriadiť parlamentný výbor pre euroval informovali už vlani koncom novembra. Vláde ponúkali, že ak jej poslanci podporia jeho vznik, SaS zahlasuje za zmenu ústavného zákona o dlhovej brzde, aby zohľadňovala predzásobenie sa na finančných trhoch. Minister financií Peter Kažimír im však vtedy odkázal, že súčasná vláda len pokračuje v procedúrach, ktoré nastavil a schválil predchádzajúci kabinet a navyše informácií o európskych otázkach majú opoziční poslanci momentálne oveľa viac, ako tomu bolo v predchádzajúcom volebnom období.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...