Sberbank dostala z Európskej investičnej banky úverovú linku

10.10.2013

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Sberbank Slovensko získala už druhú úverovú linku z Európskej investičnej banky (EIB). Firmám rozdelí so zvýhodnenou sadzbou 50 mil. eur.

Kým doteraz ich mohli čerpať iba malé a stredné podniky, aktuálne majú možnosť získať výhodnejšie financovanie aj väčší hráči. Informovala o tom Sberbank.

Po tom, čo Sberbank Slovensko vyčerpala 50 mil. eur z prvej úverovej linky EIB a poskytla ich slovenským malým a stredným podnikom, podpísala s EIB zmluvu na ďalšiu úverovú linku v rovnakom objeme.

„Spolupráca s EIB sa nám osvedčila a tak sme sa spoločne dohodli na jej pokračovaní a rozšírení okruhu vhodných žiadateľov. Okrem malých a stredných podnikov s maximálne 250 zamestnancami môžu o zvýhodnené úvery teraz žiadať aj väčšie firmy s maximálne 3 000 zamestnancami,“ povedal Branislav Milo z Vývoja produktov Sberbank Slovensko.

Doteraz boli najčastejšími žiadateľmi o tieto úvery odvetvia výroby elektrických zariadení, predaj automobilov, metalurgia a úprava kovov a výstavba budov. Významnú časť tvorili aj projekty z oblasti alternatívnych zdrojov energie. Rozšírenie možných žiadateľov aj o väčšie firmy podľa Mila môže rozšíriť aj najčastejšie financované odvetvia.

Úroková sadzba týchto úverov je oproti bežným úverom poskytovaným rovnakému typu klientov nižšia o 0,25 %. Firmy môžu zdroje použiť na financovanie svojich investičných projektov, ako aj na dlhodobý prevádzkový kapitál na rozvoj podnikania. „Banke stačí preukázať primeranú bonitu a schopnosť úver riadne splatiť,“ dodal Milo. Maximálna výška úveru je až 12,5 mil. eur a splatnosť je od dvoch do 15 rokov.

Sberbank Slovensko bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Do konca októbra 2007 pôsobila na slovenskom trhu ešte ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International. Proces zmeny väčšinového akcionára Volksbank International sa uskutočňoval počas celej druhej polovice roka 2011. Zavŕšil sa 15. februára 2012, keď sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank.