Sberbank pomôže slovenským podnikateľom s uplatnením v Rusku

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Ruská banka Sberbank rozširuje svoju spoluprácu so slovenskými vládnymi inštitúciami.

Jej najvyšší predstavitelia totiž vo štvrtok v Bratislave podpísali zmluvy o spolupráci so zástupcami Exportno-importnej banky (Eximbanka) a Slovenskej agentúry pre podporu investícií a obchodu (SARIO).

Výsledkom dohôd má byť pomoc slovenským podnikateľom pri vyhľadávaní obchodných príležitostí a ich uplatnení v Rusku.

Šéf Sberbank Ruska German Gref zdôraznil, že ruská ekonomika je najrýchlejšie rastúcou spomedzi skupiny krajín G8, pričom podľa prognóz by mala aj naďalej rásť rýchlejšie ako krajiny Európskej únie. „Významnejšia spolupráca slovenských spoločností s ruskými partnermi vytvorí možnosti na zmierňovanie negatívnych následkov ekonomickej stagnácie v Európe, ktorá v súčasnosti dolieha na Slovensko,“ povedal Gref.

Dohoda s agentúrou SARIO ako aj Memorandum o porozumení sú zamerané na podporu vzájomných hospodárskych vzťahov medzi slovenskými a ruskými podnikmi a identifikáciu vhodných podnikateľských a investičných príležitostí.

Dohody o spolupráci zároveň podpísali aj predstavitelia Sberbank Kazachstan, Sberbank Ukrajina a Sberbank Srbsko a slovenská Eximbanka. Tieto dokumenty nadväzujú na dohodu s materskou Sberbank Ruska z novembra minulého roka. Ich zámerom je podporovať slovenských exportérov pri ich presadzovaní sa na zahraničných trhoch cez poistné, záručné a úverové produkty.

„Je to v súlade s našou stratégiou, ako Eximbanky, do ktorých teritórií ísť a ktoré teritóriá podporiť. Vnímame aj zvýšený záujem slovenských podnikateľov o vstup na tieto trhy,“ povedal v stredu po podpise dohôd šéf Eximbanky Igor Lichnovský. Ako dodal, banka by pritom mohla aj v spolupráci s Sberbank podporiť vzájomný obchod s Ruskou federáciou v objeme až 1 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...