Schválenie úspor v Grécku podporilo euro aj akcie

LONDÝN 13. februára (WEBNOVINY) – Schválenie úsporných opatrení v gréckom parlamente a očakávania, že zadlžená krajina získa ďalšiu finančnú pomoc, v pondelok podporili spoločnú európsku menu aj európske akcie.

Euro ráno posilnilo voči americkému doláru o 0,4 % na 1,3250 USD/EUR a pohybovalo sa tak zhruba o jeden cent pod dvojmesačným maximom 1,3322 USD/EUR z minulého týždňa. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 na úvod pondelňajšieho obchodovania vzrástol o 0,3 % na 1 066,76 bodu. Vyrovnal tým časť strát z minulého týždňa po tom, čo v piatok oslabil o 0,9 %.

Grécky parlament v nedeľu schválil program úspor, ktorý má krajne zabezpečiť prístup k novej finančnej pomoci v objeme 130 mld. eur. Schválenie ďalšieho záchranného úveru však nebude automatické. Na ťahu sú teraz ministri financií členských štátov eurozóny, ktorí v stredu budú rokovať v Bruseli. Ak Atény peniaze nedostanú, krajina sa môže prepadnúť do neriadeného bankrotu. Ten by hrozil už v marci, kedy sú splatné dlhopisy gréckej vlády v objeme 14 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...