SDKÚ bojuje za dôchodky, v NR SR chce čítať mená z petície

7.8.2012

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS urobí všetko pre zachovanie druhého dôchodkového piliera, respektíve aby sa zmena zákona neudiala v lete v skrátenom legislatívnom konaní za zatvorenými dverami v priebehu niekoľkých dní.

„Budeme v pléne čítať mená ľudí, ktorí nás podporili. Urobíme všetko preto, aby sme ochránili peniaze občanov v druhom pilieri,“ povedal v utorok na tlačovej besede podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Petíciu za zachovanie druhého piliera podporilo už viac ako 80-tisíc obyvateľov. Skrátené legislatívne konanie k zmenám v dôchodkoch a odvodoch podľa Štefanca Smer-SD schválil v rozpore so zákonom.

„Smer-SD sa bojí názoru ľudí, je zbabelý, bojí sa verejnej mienky,“ poznamenal podpredseda SDKÚ-DS.

Upozornil, že Smer-SD sľuboval, že zmeny zasiahnu bohatých, na dôchodky v druhom pilieri si ale sporí gro bežných občanov, ktorých strana Roberta Fica oberie o viac ako polovicu vkladov.

Líder strany Pavol Frešo zdôraznil, že SDKÚ-DS považuje tému dôchodkového sporenia za principiálnu.

„Nedá sa obísť, nedá sa spovrchniť. Dotýka sa 1,5 milióna ľudí,“ konštatoval Frešo. Žiadna zo strán podľa neho pred voľbami nehovorila o zmenách v dôchodkoch, vylučoval to aj Smer-SD.

„Sme zvedaví, či budú ignorovať vôľu ľudu,“ dodal na margo čítania mien z petície v parlamente. Nespresnil, či prečítajú mená všetkých 80-tisíc podpísaných, ale vyslovil sa, že ak by si bol istý, že to pomôže, prečítajú ich všetky aj dvakrát.