SDKÚ-DS bráni druhý pilier, chce iba dočasné zmeny

6.8.2012

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS navrhuje, aby zmeny v dôchodkoch, ktoré v novele zákona o sociálnom poistení presadzuje vláda Roberta Fica, boli dočasné a platili len do konca roka 2013.

Dovtedy by sa politické strany s odborníkmi mali dohodnúť na úpravách dôchodkov širokým konsenzom – formou ústavného zákona.

„Či sa to niekomu páči alebo nie, či niekto má väčšinu alebo nemá väčšinu, naším poslaním je zastúpiť ľudí v tom, aby si svoje úspory na dôchodok mohli ponechať. Keďže žiadna strana, ktorá vstupovala do parlamentu, nehovorila, že zníži príspevok do druhého piliera, žiadna z týchto strán nemá právo toto spraviť. A už vôbec nie takto pokútne v lete cez dovolenku,“ konštatoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Zdôraznil, že návrh predložený vládou v parlamente má množstvo faktických chýb a v žiadnom prípade sa také zmeny neprijímajú v priebehu niekoľkých hodín v skrátenom legislatívnom konaní. SDKÚ-DS chce brániť druhý pilier aj preto, že cíti podporu občanov, petíciu za zachovanie druhého dôchodkového piliera, ktoré iniciujú opozičné subjekty, už podpísalo viac ako 80 tisíc ľudí.

SDKÚ-DS predloží k novele zákona o sociálnom poistení pozmeňujúci návrh na skrátenie účinnosti zmien v dôchodkoch tak, aby platili jeden rok. Koalícia s opozíciou by sa potom mali dohodnúť na ústavnom zákona o dôchodkoch, ktorý sa nebude musieť meniť každé dva roky.

„Mal by tam byť parameter, aby si ľudia stále sporili na svojich vlastných účtoch. Či časť tých účtov bude štátna, časť bude súkromná, to je na debatu. Ale aby nikto neprišiel ani o cent úspor na dôchodok. To je to, s čím do toho ústavného zákona pôjdeme. Lebo každý jeden cent, ktorý sa dnes z toho oreže, ide okamžite do spotreby, už ten človek to nikdy na svojom účte neuvidí. A tomu chceme zabrániť,“ konštatoval Frešo.

Nezákonný postup

Postup parlamentu pri rokovaní o skrátenom konaní k novele zákona o sociálnom poistení je podľa poslanca Martina Chrena (SaS) nezákonný a nelegitímny.

Poukázal na to, že poslanci za stranu Smer pri rokovaní porušujú rokovací poriadok Národnej rady SR. „Keď ústavný súd bude rozhodovať, či rokovanie parlamentu bolo zákonné, bude musieť skonštatovať, že nebolo,“ povedal Chren.

Podľa neho nie je na skrátené legislatívne konanie žiadny dôvod. „Nič mimoriadne sa nedeje, žiadny katastrofálny vývoj verejných financií nenastal,“ uviedol poslanec.

Ani správa Medzinárodného menového fondu podľa neho nepotvrdila žiadny katastrofický scenár pri vývoji verejných financií na Slovensku.

„Použitie inštitútu skráteného legislatívneho konania ad hoc je zneužitím inštitútu,“ tvrdí Chren. Upozornil tiež na to, že vláda ide zvýšiť poplatky, ktoré platia sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam.

Poslanec Jozef Mihál (SaS) navrhol prijať uznesenie, aby sa k legislatívnemu konaniu k novele zákona o sociálnom poistení vyjadril minister spravodlivosti Tomáš Borec. Zákonodarný zbor však nebol pri tomto hlasovaní uznášaniaschopný.

Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.

V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.

Krátko po 12:00 vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) obedňajšiu prestávku. Poslanci budú v rokovaní o skrátenom konaní k dôchodkom pokračovať o 14:00.