SDKÚ-DS má plán, ako zlepšiť výber daní a odvodov

23.7.2012

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Zavedenie licencií na platenie daní a odvodov môže podľa SDKÚ-DS zlepšiť aj výber daní a odvodov na Slovensku.

V prípade zavedenia licencií by sa totiž podľa podpredsedu strany Ivana Štefanca platili dane a odvody vopred.

„Licencia bude platná, len keď bude vopred zaplatená, čiže štát si zlepší aj pozíciu z hľadiska hotovostného toku vopred, doteraz čakal rok na to, kým sa zaplatia dane,“ vyhlásil na pondelkovej tlačovej besede Štefanec.

Podporujú konsolidačné úsilie

Návrh SDKÚ-DS podľa predsedu strany Pavla Freša neuberie nič z konsolidačného úsilia, ktoré strana podľa jeho slov podporuje.

„Chceme aby bolo od budúceho roka možné zaviesť živnostenské licencie, ktoré umožnia prudko znížiť administratívu pre živnostníkov,“ odôvodnil zámer opozičnej strany Frešo.

Podpredseda strany Ivan Štefanec je presvedčený, že SDKÚ nájde podporu pre svoj návrh aj v parlamente. „Som presvedčený, že nájdeme pozitívnu odozvu u všetkých poslancov národnej rady, ktorí to myslia poctivo s pomocou živnostníkom,“ uviedol Štefanec.

Zavedením licencií na platenie daní a odvodov by sa podľa Pavla Freša mohlo predísť aj situácii, že živnostníci zaplatia viac svojmu účtovníkovi ako štátu.

Rezort financií nesúhlasí

Ministerstvo financií však upozorňuje, že návrh licencií je takmer identický s paušálnou daňou spred viac ako desiatich rokov, ktorá bola za vlády SDKÚ od roku 2004 zrušená ako nesystémový prvok.

„Opätovné zavedenie licencií z dôvodu zníženia administratívneho bremena u SZČO považujeme za nadbytočné, pretože paušálne výdavky rovnakou mierou znižujú administratívnu náročnosť, keďže v oboch prípadoch daňovníci nemusia viesť účtovníctvo,“ uvádza ministerstvo v stanovisku.

Rezort financií zároveň nesúhlasí s konštatovaním predkladateľov, že návrh bude mať neutrálny až mierne pozitívny vplyv na rozpočet. Ministerstvo naopak predpokladá negatívny vplyv na daňové príjmy. Zavedenie osobitného spôsobu zdanenia vybraných živností by bolo podľa ministerstva financií navyše v rozpore so snahou zjednotenia vymeriavacích základov pre daňové a odvodové účely.

Zákon prerokujú poslanci

O návrhu opozičnej SDKÚ by mali poslanci rokovať v prvom čítaní už na blížiacej sa schôdzi NR SR.

Ročná výška licencie by mala pritom byť stanovená ako súčet minimálnych odvodov na zdravotné a sociálne poistenie a sumy 500 eur.

Opoziční poslanci za SDKÚ-DS zároveň v zákone o živnostenských licenciách navrhujú, aby ich mohol využiť len živnostník, ktorý nie je povinný sa registrovať na daň z pridanej hodnoty, nie je zamestnávateľ a okrem iného nemá napríklad nedoplatky na dani a odvodoch.

Ministerstvo financií však s predkladateľmi zákona o živnostenských licenciách nesúhlasí a tvrdí, že zavedenie licencií na platenie daní a odvodov bude mať negatívny vplyv na daňové príjmy štátu.

„Sekcia rozpočtovej politiky nesúhlasí s konštatovaním predkladateľa, že návrh zákona bude mať neutrálny až mierne pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy,“ uvádza rezort financií v stanovisku k rozpočtovým dôsledkom návrhu, ktorý predložili poslanci Ivan Štefanec, Ľudovít Kaník a Pavol Frešo do parlamentu.