SDKÚ-DS si chce pozvať na koberec Tichého a Macejkovú

24.7.2012

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný v utorok podá na parlamentnom zdravotníckom výbore návrh, aby si výbor pozval na koberec zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého a predsedníčku Ústavného súdu SR Yvettu Macejkovú.

Ako Novotný uviedol na utorňajšom brífingu, mali by poslancom vysvetliť dôvody podania podnetu a pozastavenia účinnosti zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Novotnému totiž medializované dôvody nedávajú zmysel.

„Nerozumiem, v čom spočíva diskriminácia ostatných zdravotníckych profesií,“ povedal Novotný. Ako pripomenul, aj ďalšie profesie majú stanovené platy – poslanci, sudcovia či prokurátori.

Ako upozornil Novotný, aj stanovenie minimálnej mzdy v Zákonníku práce je podľa tejto logiky diskriminujúce, keďže pri zmene zvyšuje platy ľuďom poberajúcim minimálnu mzdu, ale nie ostatným. Novotný má problémy aj s tým, že prokuratúra či ústavný súd posudzujú, či na vykonanie zákona je v rozpočte dostatok peňazí.

Platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR na žiadosť Generálnej prokuratúry SR.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla tohto roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.