SDKÚ v parlamente opäť navrhne licencie pre živnostníkov

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Opozičná SDKÚ-DS sa chce v parlamente opätovne pokúsiť presadiť možnosť, aby mohli živnostníci od začiatku decembra tohto roka využívať pri platení daní a odvodov licencie.

Strana tento návrh neúspešne predložila ešte v minulom roku, avšak teraz jej predstavitelia veria, že opätovný návrh podporia aj poslanci za vládny Smer – SD.

„Signály zo strany vlády v poslednom čase naznačujú, že vláda ustupuje opozičným tlakom. Bolo to tak pri návrhu na zníženie odvodov pre nízkopríjmové skupiny a verím, že to tak bude aj pri ďalších návrhoch,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede podpredseda strany Ivan Štefanec.

Ročná výška licencie by mala pritom byť stanovená ako súčet minimálnych odvodov na zdravotné a sociálne poistenie a sumy 500 eur. Ivan Štefanec a Pavol Frešo zároveň v zákone o živnostenských licenciách navrhujú, aby ich mohol využiť len živnostník, ktorý nie je povinný sa registrovať na daň z pridanej hodnoty, nie je zamestnávateľ a okrem iného nemá napríklad nedoplatky na dani a odvodoch.

„Len raz za rok živnostníci, ktorí neplatia daň z pridanej hodnoty a teda majú obrat do výšky 50 tis. eur, zaplatia svoju licenciu 500 eur a minimálne odvody a potom majú celý rok takpovediac pokoj a môžu sa zamerať na vykonávanie svojej práce,“ dodal Štefanec.

Platenie daní a odvodov prostredníctvom licencií by malo podľa predkladateľov zjednodušiť podnikanie malým podnikateľom s nízkymi príjmami a odbremeniť ich od nutnosti viesť účtovníctvo. Poslanci SDKÚ-DS zároveň tvrdia, že podľa analýz vychádza zaplatená daň živnostníka do obratu, pri ktorom vzniká povinnosť registrácie na DPH, v priemere 503 eur a rozdiely vo výške dane nie sú nijako výrazné v celej šírke tohto pásma.

Podľa nového zákona o živnostenských licenciách by daňovníci, ktorí zaplatili živnostenskú licenciu, už neboli povinní podávať daňové priznanie. „Je to dobrý návrh nielen pre živnostníkov, ale aj pre štát. V konečnom dôsledku aj štát si zníži nepriame náklady a príde si minimálne na rovnaké daňové príjmy,“ uviedol k návrhu Štefanec.

Poslanci NR SR by mali o osude tohto návrhu rozhodovať už na schôdzi, ktorá začne začiatkom septembra.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...