Šéf Bundesbanky varuje politikov, Merkelová ho podporuje

27.8.2012

FRANKFURT 27. augusta (WEBNOVINY) – Guvernér nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann kritizoval plánované nákupy dlhopisov problémových štátov eurozóny, ktoré zvažuje Európska centrálna banka (ECB).

Takáto politika znamená riziko financovania štátnych dlhov prostredníctvom tlačenia peňazí, čo by sa mohlo stať pre problémové štáty návykovým, povedal Weidmann v rozhovore, ktorý zverejnil v nedeľu týždenník Der Spiegel.

Európska centrálna banka čelí tlaku, aby sa viac angažovala v boji proti dlhovej kríze v eurozóne.

Vlády členských štátov medzitým rokujú o právnych a politických prekážkach, ktoré im bránia v spoločnom postupe. Bundesbank však chce rolu ECB obmedziť. „Takáto politika má podľa mňa blízko k financovaniu štátov prostredníctvom tlačiarenských strojov,“ povedal šéf nemeckej centrálnej banky. „V demokraciách by mali o takomto rozsiahlom zdieľaní rizík rozhodovať parlamenty, a nie centrálne banky,“ zdôraznil Weidmann.

Očakáva sa, že podrobnosti o plánovaných nákupoch dlhopisov zverejní prezident ECB Mario Draghi 6. septembra po zasadnutí Rady guvernérov ECB. Draghi už začiatkom tohto mesiaca potvrdil, že Weidmann mal voči plánu výhrady.

Financovanie vládnych dlhov má ECB zakázané a Weidmannov predchodca vo funkcii šéfa nemeckej centrálnej banky Axel Weber sa minulý rok vzdal funkcie na znak nesúhlasu s existujúcim programom nákupu aktív, ktorý ECB v súčasnosti nevyužíva. „Nemali by sme podceňovať riziko, že financovanie prostredníctvom centrálnej banky sa môže stať návykovým ako droga,“ varoval šéf Bundesbanky.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na Weidmannove tvrdenia vyjadrila presvedčenie, že ECB bude konať v rámci svojho mandátu pre udržanie cenovej stability.

Podľa kancelárky je správne, že Weidmann, ktorý v minulosti pôsobil ako jej poradca, vyjadruje svoje názory. „Myslím si, že je dobré, že Jens Weidmann znova a znova varuje politikov … Podporujem Jensa Weidmanna a verím, že je dobré, že v ECB má ako šéf nemeckej Bundesbanky veľký vplyv,“ uviedla nemecká kancelárka.