Šéf centrálnej banky v Maďarsku bude asi pravá ruka premiéra

BUDAPEŠŤ 1. marca (WEBNOVINY) – Maďarský premiér Viktor Orbán pravdepodobne v piatok do vedenia centrálnej banky (MNB) vymenuje človeka, ktorého nazýva svojou „pravou rukou“. Dôsledkom v čase pred voľbami v roku 2014 asi bude pumpovanie lacných peňazí do ekonomiky.

Analytici očakávajú, že Orbán za hlavu MNB určí ministra hospodárstva Györgya Matolcsyho, ktorý je jedným z najbližších premiérových spojencov. Takýto krok by zvýšil Orbánov vplyv v centrálnej banke bez ohľadu na výsledok budúcoročných volieb, keďže mandát guvernéra MNB trvá 6 rokov. Matolcsy je horúcim kandidátom na uvoľnené miesto odchádzajúceho guvernéra Andrása Simora, keďže bol tvorcom mnohých experimentálnych ekonomických opatrení, ktoré Budapešť za posledné tri roky presadila. Tie Maďarsko pravidelne dostávali do potýčok s Európskou úniou, bankami, investormi a Medzinárodný menovým fondom, a patria k nim aj najvyššia banková daň v Európe a veľké znárodnenie súkromných dôchodkových spoločností.

Maďarský premiér by ešte mohol prekvapiť a nominovať niekoho iného, keďže je známy rozhodnutiami na poslednú chvíľu. Trhy aj lokálne médiá sú však presvedčené, že novým guvernérom MNB bude Matolcsy. S ním by sa v centrálnej banke mohla začať nová éra uvoľňovania a investori budú sledovať, či sa MNB pustí do nových opatrení, ktoré mnohí považujú pre volatilnú maďarskú menu za riskantné. Orbán, ktorý od roku 2010 stratil polovicu svojej voličskej podpory, však musí pred voľbami ukázať krízou postihnutým Maďarom, že ekonomika sa opäť rozbieha.

Matolcsyho by na poste ministra hospodárstva mohol vystriedať bývalý minister financií Mihály Varga. Ten je tiež premiérovým blízkym spolupracovníkom a investori ho označujú za trhovo orientovaného.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...