Šéf ECB odmietol odchod Grécka z eurozóny

23.3.2012

>BERLÍN 23. marca (WEBNOVINY) – Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi odmietol úvahy o vystúpení Grécka z eurozóny.

Takýto krok by viedol k vyššej inflácii a nestabilite, povedal Draghi a dodal, že pre obnovenie konkurencieschopnosti krajiny je najlepšie jej zotrvanie v menovej únii.

Šéf ECB v rozhovore pre piatkové vydanie denníka Bild odmietol aj zavedenie spoločných dlhopisov celej eurozóny a vyslovil sa proti vytvoreniu „transferovej únie“, v ktorej by finančne silnejšie krajiny podporovali slabších členov.

„Odchod (Grécka z eurozóny, pozn. red.) a možnosť devalvácie vlastnej meny by nič nezlepšili,“ povedal Draghi.

„Tlak na reformy by sa nevystupňoval. Odchod by ale viedol k vyššej inflácii a nestabilite a v dohľadnej budúcnosti by Grécku nikto nepožičal potrebné peniaze,“ dodal.

Reformy s cieľom obnoviť konkurencieschopnosť Grécka sprevádza pokles životnej úrovne obyvateľov, stratu prosperity v podobe plošného znižovania miezd však Atény zvládnu oveľa ľahšie „vo vnútri eurozóny ako mimo nej“, zdôraznil prezident ECB.

Zavedenie tzv. eurobondov, za ktoré by ručili všetky štáty eurozóny, označil Draghi za predčasné. Takýto krok by totiž podľa neho poškodil záujmy európskych daňových poplatníkov.

„Všeobecne vzaté, pokiaľ chceme chrániť peniaze daňových poplatníkov, nemôžme eurozónu zmeniť na transferovú úniu, v ktorej jedna alebo dve krajiny platia a ostatné míňajú peniaze, pričom celá operácia sa financuje prostredníctvom eurobondov. Toto nemožno dopustiť,“ zdôraznil.

„Správnou cestou pre štáty eurozóny je preto nový fiškálny pakt. Zavedenie eurobondov by bolo z tohto dôvodu predčasné,“ zdôraznil Draghi.