Šéf ECB v Bratislave uviedol do života novú päťeurovku

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Ľudia v eurozóne sa budú môcť stretnúť s novou päťeurovou bankovkou. Do života ju uviedol vo štvrtok šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

Stalo sa tak na krátkom slávnostnom uvedení po historicky prvom rokovaní rady guvernérov ECB na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok v priestoroch bratislavskej Reduty.

Nová päťeurová bankovka sa v eurozóne zavádza od štvrtka 2. mája. Do obehu sa dostane tradične cez banky a bankomaty. Päťeurovú bankovku zo série Európa zavádza Eurosystém, ktorý tvorí Európska centrálna banka (ECB) a národné centrálne banky krajín eurozóny.

Obrazom: V Bratislave uviedli do života novú päťeurovku

Päťeurovky prvej série budú aj naďalej platiť spolu s novými bankovkami a postupne ich budú sťahovať z obehu. Ukončenie ich platnosti oznámia v predstihu, ale i po tomto dátume si zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v centrálnych bankách eurozóny bez časového obmedzenia.

Od zavedenia prvej série eurových bankoviek uplynulo už viac ako desať rokov. Nová päťeurovka obsahuje niekoľko nových a zdokonalených ochranných prvkov.

Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej je táto séria bankoviek pomenovaná. Nápadné „smaragdové číslo“ mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.

Obrazom: Novú päťeurovku prvýkrát predstavili vo Frankfurte

Na ľavom i pravom okraji bankovky sú krátke vystupujúce čiarky, ktoré uľahčujú jej identifikáciu aj pre zrakovo postihnutých. Všetky tieto ochranné prvky sa nachádzajú na lícnej strane novej bankovky a dajú sa jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

Tieto znaky by mohli byť súčasťou všetkých bankoviek série Európa. Informácie o novej bankovke si môžu ľudia pozrieť aj na pripravenom videu Euro: Naša mena, ktoré je k dispozícii v 22 jazykoch. Nájsť ho môžu na internetovej stránke ECB a na stránke www.novatvareura.eu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...