Šéf Európskej centrálnej banky nevylúčil zníženie sadzieb

BRUSEL 9. júla (WEBNOVINY) – Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi nevylúčil ďalšie zníženie úrokových sadzieb ECB, keď v pondelok povedal, že banka bude akékoľvek rozhodnutia o ďalších krokoch prijímať na základe ekonomických údajov.

Na otázku v Európskom parlamente, či ECB bude pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb po minulotýždňovom znížení hlavnej sadzby na 0,75 percenta, Draghi odpovedal: „Budeme musieť posúdiť, aká je situácia, posúdiť dáta a vývoj a potom sa v Rade guvernérov rozhodneme o tom, aký ďalší krok urobíme.“

Vo štvrtok minulý týždeň po tom, ako ECB znížila svoje úrokové sadzby, Draghi povedal, že ekonomika eurozóny sa zotaví iba postupne. Konštatoval, že hospodárstvo menovej únie je slabé.

„Ekonomický rast eurozóny naďalej zostáva slabý, pričom zvýšená neistota zaťažuje dôveru a náladu,“ povedal šéf ECB. Banka pred zasadaním čelila tlaku zo strany investorov aj zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF), aby schválila odvážnejšie opatrenia.

Šéfka MMF Christine Lagardeová ECB vyzvala, aby obnovila nákupy vládnych dlhopisov. ECB si však túto radu nevšímala a vyhla sa dramatickejším krokom, ako je napríklad nakupovanie vládnych dlhopisov alebo nové veľké úvery pre komerčné banky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...