Šéf Euroskopiny chce, aby Grécko zvýšilo reformné úsilie

15.11.2013

BRUSEL 15. novembra (WEBNOVINY) – Ministri financií eurozóny vytvárajú tlak na Grécko, aby urýchlilo štrukturálne reformy, pokračovalo v rozpočtovej konsolidácii a v privatizácii.

Veritelia to požadujú výmenou za ďalšiu tranžu medzinárodnej finančnej pomoci.

„Krajina urobila veľký pokrok, znížili sa aj politické a sociálne náklady gréckej spoločnosti, myslím, že to plne uznávame,“ povedal šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) Jeroen Dijsselbloem po štvrtkovom zasadnutí ministrov.

„Jediná cesta dopredu k zlepšeniu hospodárskeho výhľadu a k posilneniu konkurencieschopnosti spočíva v plnení toho, na čom sme sa dohodli, v dodržaní záväzkov, ktoré navzájom voči sebe máme,“ doplnil Dijsselbloem.

Predstavitelia Eurogroup uviedli, že Grécko musí zrýchliť štrukturálne reformy, nájsť spôsob ako zaplátať budúcoročný deficit, ako aj zrýchliť privatizáciu, ozdraviť verejný sektor a posilniť konkurenčné prostredie na trhoch tovarov a služieb.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn odmietol uviesť, aký vysoký je schodok budúcoročného gréckeho rozpočtu, no hovorilo sa o sume dvoch miliárd eur.

Predstavitelia Európskej centrálnej banky, Medzinárodného menového fondu a Európskej komisie, takzvanej trojky, sú na návšteve Atén, aby zhodnotili pokrok, ktorý urobilo Grécko v reformách.