Šéf Fed-u Bernanke obhajoval uvoľnenú menovú politiku

WASHINGTON 27. februára (WEBNOVINY) – Pozitívne dopady stimulačných opatrení americkej centrálnej banky (Fed) na ekonomiku jednoznačne prevažujú nad možnými nákladmi.

Vyhlásil to v utorok šéf Federálneho rezervného systému Ben Bernanke na pôde bankového výboru amerického Senátu. Zákonodarcov tiež vyzval, aby zabránili prudkým výdavkovým škrtom, ktoré začnú platiť už v piatok, pokiaľ sa politici nedohodnú na kompromise v otázke daní a výdavkov.

Automatické škrty by v kombinácií s nedávnym zvýšením daní výrazne sťažili hospodárske zotavenie, varoval Bernanke.

Federálny rezervný systém si uvedomuje možné riziká mimoriadnych podporných opatrení, tie však v súčasnosti nie sú reálne.

Centrálna banka má navyše k dispozícii všetky potrebné nástroje, aby uvoľnenú menovú politiku včas ukončila, uviedol ďalej Bernanke. „Zatiaľ sme nezaznamenali, že by možné náklady zvýšeného rizika na niektorých finančných trhoch prevážili nad prínosmi podpory hospodárskeho zotavenia a rýchlejšej tvorby pracovných miest,“ povedal šéf americkej centrálnej banky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...