Šéf OECD ocenil reformy Španielska a Talianska

5.6.2012

JERUZALEM 5. júna (WEBNOVINY) – Španielsko a Taliansko robia všetky správne veci a neexistuje dôvod, prečo by mali platiť také vysoké úroky.

Vyhlásil to v utorok šéf Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurría. Počas návštevy Izraela novinárom povedal, že je presvedčený o tom, že Európa z dlhovej krízy nakoniec vyjde silnejšia, ale dodal, že terajšie problémy ešte stále treba riešiť.

„Prijímajú správne všetky rozhodnutia v oblasti zmien rozpočtov. Pracujú na spružnení svojich trhov práce, zvýšili vekovú hranicu pre odchod do dôchodku,“ povedal o Španielsku a Taliansku.

Náklady Španielska na požičiavanie si prostredníctvom predaja desaťročných dlhopisov vzrástli na úroveň 6,6 % a výnosy na aukcii desaťročných talianskych štátnych cenných papierov nedávno tiež prekročili hranicu 6 %. „Európa vytvorila spoločnú menu, nevytvorila spoločný fiškálny mechanizmus. Teraz sa vracia vyriešiť túto vec,“ povedal Gurría na tlačovej konferencii. „Takže sa domnievam, že Európa bude nakoniec silnejšia, ako je dnes, a bude mať silnejšie inštitúcie,“ dodal.