Šéf poľskej centrálnej banky by poradil Grécku druhú menu

29.3.2012

BERLÍN 29. marca (WEBNOVINY) – Európska stratégia zachrániť Grécko pred bankrotom je „beznádejná“ a Atény by namiesto toho mali zvážiť možnosť zavedenia duálneho menového systému.

Vyhlásil to guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka. „Vyzerá to tak, že krajina potrebuje po určitú obmedzenú dobu špeciálny systém,“ citoval Belku nemecký denník Financial Times Deutschland.

Belka ďalej tvrdí, že netlačí na odchod Grécka z eurozóny, avšak podľa neho by sa mala zvážiť možnosť, že by krajina pre svoje vnútorné potreby zaviedla platobný nástroj, ktorý by sa týkal hlavne verejného sektora.

Guvernér poľskej centrálnej banky ďalej uviedol, že v rámci duálneho menového systému by úspory v bankách zostali v eurách a nestratili by tak svoju hodnotu. Mzdy by však boli vyplácané v novej mene, ktorá by bola slabšia oproti euru.

Táto „skrytá devalvácia“ by tak zlacnela grécke tovary a služby a zlepšila konkurencieschopnosť krajiny, myslí si Belka. „Gréci budú musieť podniknúť ďalšie obete, týmto spôsobom sa tak stane aspoň civilizovanou cestou,“ povedal Belka.