Šéf slovenskej armády chce zabojovať o vyšší rozpočet

21.8.2012

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Šéf slovenskej armády Peter Vojtek chce zabojovať o vyšší obranný rozpočet pre budúci rok, pretože obranné výdavky pod jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP) by znamenali ohrozenie plnenia úloh ozbrojených síl.

Prvý návrh rozpočtu z dielne rezortu financií počíta s poklesom obranných výdavkov v roku 2013 aj 2014 na úroveň 0,99 percenta HDP.

„My už prakticky tretí rok hovoríme o tom, že sme v krízovom režime. My sme skutočne v krízovom režime, plníme iba vybrané priority a sústreďujeme sa na zahraničné misie,“ vyhlásil Vojtek.

Upozornil, že zatiaľ stále ide iba o návrh. Podľa Vojtekových slov robia všetko preto, aby bol rozpočet taký, ako si ozbrojené sily ako aj obrana a bezpečnosť SR zaslúžia.

Na naštartovanie programu a modernizácie armády by podľa Vojteka mal byť rozpočet obranných výdavkov na úrovni približne 1,2 percenta HDP, pričom vo vnútri ozbrojených síl stále šetria.

Vojtek upozornil, že v roku 2016 nás čakajú veľmi závažne úlohy. SR sa zaviazala, že bude mať pripravenú mechanizovanú prápornú skupinu. „My nemáme nakúpené jediné vozidlo pre túto skupinu.

Potrebujeme už na budúci rok veľmi vážne rozbehnúť akvizičné procesy,“ vysvetlil. Skupina by mala slúžiť pre potreby NATO.

Obranné výdavky by podľa prvého návrhu rozpočtu mohli v roku 2013 historicky po prvý raz klesnúť pod úroveň jedného percenta hrubého domáceho produktu. V budúcom roku by podľa návrhu na obranu išlo 746,3 milióna eur.

Aj v roku 2014 by mali obranné výdavky predstavovať rovnako 0,99 percenta z HDP, ale suma by vzhľadom na rast HDP mala byť vyššia, konkrétne 791,5 milióna eur.

Až v roku 2015 sa podľa návrhu obranné výdavky vyšplhajú na jedno percento HDP (839,7 milióna eur). Tento rok sa odhaduje, že obranné výdavky dosiahnu 1,14 percenta HDP, čo predstavuje 816,5 milióna eur.