Šéfka MMF privítala koniec rozpočtovej krízy v USA

17.10.2013

WASHINGTON 17. októbra (WEBNOVINY) – Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová privítala výsledok hlasovania v americkom Kongrese, ktorý v stredu odblokoval financovanie federálnej vlády a zvýšil dlhový strop krajiny.

V záujme zmiernenia neistoty, ktorá sprevádza výkon rozpočtovej politiky v najväčšej ekonomike sveta, bude podľa nej kľúčové, aby sa krajina dohodla na trvalejšom zvýšení dlhového stropu.

Lagardeová ďalej vyzvala amerických politikov, aby schválili budúcoročný štátny rozpočet a dohodli sa na pláne postupného znižovania výdavkov, ktorý by nepoškodil zotavenie ekonomiky.Odporúčame aj:

USA odvrátili bankrot, Obama podpísal vyšší dlhový strop

Dohoda o dlhovom strope USA vyhnala ceny ropy nahor

Americký prezident Barack Obama v stredu podpísal zvýšenie dlhového stropu, ktoré odhlasovali obe komory amerického parlamentu. Štátni zamestnanci, ktorí sú od 1. októbra na nútených dovolenkách, sa tak od štvrtka môžu vrátiť do práce.

Obama oddialil problém do budúceho roka, keď vláde budú na prevádzku krajiny stačiť peniaze do 15. januára a dlhový strop do 7. februára.

Hoci dlhový strop postačí na požičiavanie si do 7. februára, ministerstvo financií bude mať nástroje, ako si predĺžiť možnosti požičiavania aj po tomto dátume.

Stredajšia dohoda poslancov tiež obsahuje vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá má prísť s opatreniami, ako zredukovať deficit rozpočtu v dlhodobom horizonte.