Šéfku MMF vypočúvajú pre platbu kontroverznému magnátovi

BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Šéfku Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovú vypočúvali na súde v Paríži v súvislosti s platbou kontroverznému magnátovi Bernardovi Tapiemu v období, kedy bola francúzskou ministerkou financií.

Informuje o tom internetová stránka bbc.co.uk. Súd Lagardeovú žiadal, aby vysvetlila riešenie sporu z roku 2007, ktorého výsledkom bolo vyplatenie približne 400 mil. eur veľkopodnikateľovi Tapiemu.

Súd, na ktorý sa Lagardeová dostavila, sa zaoberá prešetrovaním zneužití právomoci ministrami. Šéfka MMF trvá na tom, že rozhodnutie v spore v roku 2007 bolo v tom čase najlepším riešením.

Kauza sa začala ešte v roku 1993, kedy Tapie, kontroverzná osobnosť vo francúzskom podnikateľskom svete, predal svoj podiel v spoločnosti Adidas banke Credit Lyonnais, ktorej vlastníkom bol vtedy štát. Krátko po tom, ako banka tento podiel predala s oveľa väčším profitom, Tapie podal sťažnosť, podľa ktorej ho banka oklamala.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v roku 2007 naznačil, že ministerstvo financií, ktoré malo nad touto problematikou dohľad a vtedy ho viedla Lagardeová, by malo prípad posunúť na zmierovacie konanie. Tapie získal oveľa väčšiu platbu, ako by mohol očakávať na súde.

Lagardeová nie je obvinená z toho, že by z platby podnikateľovi Tapiemu profitovala, ale predmetom vypočúvania je možnosť nesprávneho zaobchádzania s verejnými financiami. Mohlo by sa voči nej začať aj formálne vyšetrovanie pre jej rozhodnutie napriek upozorneniam zo strany poradcov využiť zmierovacie konanie na urovnanie dlhodobého súdneho sporu medzi štátom a Tapiem, ktorý bol stúpencom vtedajšieho prezidenta Sarkozyho.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...