Sektorom priemyslu ČR, MR a Poľska sa v apríli nedarilo

PRAHA 2. mája (WEBNOVINY) – Česká a poľská priemyselná výroba v apríli už trinásty mesiac klesala.

Index nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavuje agentúra Markit, v prípade Poľska minulý mesiac oslabil z marcových 48 bodov na 46,9 bodu, čiže najnižšie od júla 2009.

Nenaplnili sa tak predpoklady analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí očakávali menej výrazný pokles, a to na 47,8 bodu.

Index nákupných manažérov českého priemyslu posilnil na 49,5 bodu z marcovej úrovne 49,1 bodu, hoci analytici predpovedali oslabenie na 48,1 bodu.

Zostal však pod hranicou 50 bodov oddeľujúcou pokles sektora od jeho rastu. PMI maďarského priemyselného sektora, ktorý sa zostavuje na základe odlišnej metodiky, tiež výrazne oslabil, a to na 51,7 bodu z marcových 55,5 bodu.

„Je to dosť pochmúrne. Vyzerá to tak, že to, čo sa javilo ako zotavovanie na začiatku roka, sa vytratilo,“ povedal Neal Shearing, ekonóm spoločnosti Capital Economics. „Celkový obraz je obrazom slabosti, osobitne v prípade Poľska,“ dodal.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...