Sestry nahneval šéf odborového zväzu a Zákonník

5.11.2012

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek prijalo znenie novely Zákonníka práce, ktorá má vstúpiť do platnosti od januára budúceho roka, s rozpakmi.

Podľa nich novela na jednej strane mení viacero ustanovení v prospech zamestnancov a odborov, na druhej strane však zdravotnícki pracovníci budú nútení pracovať ešte viac ako doteraz, čo zdravotné sestry nemôžu akceptovať.

V otvorenom liste, ktorý agentúre SITA poskytla predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Iveta Svetlanská, sa preto obrátili na prezidenta Ivana Gašparoviča so žiadosťou o vrátenie návrhu novely Zákonníka práce Národnej rade SR na opätovné prerokovanie.

„Zvýšenie počtu hodín povinných nadčasov pre zdravotníckych pracovníkov jasne svedčí o tom, že sestier, pôrodných asistentiek, lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov je v slovenských nemocniciach vážny nedostatok. Namiesto toho, aby sa zákonodarný orgán zaoberal spôsobom stabilizácie pracovných síl v zdravotníctve zmenami pomerov v zdravotníctve a zabezpečovaním a kontrolou dodržiavania personálnych normatívov v nemocniciach, takýmto diskriminačným spôsobom mení ustanovenia Zákonníka práce,“ píšu v liste zdravotné sestry.

Podľa odborového združenia si povolanie sestry a pôrodnej asistentky vyžaduje plné nasadenie počas služby, kde akákoľvek nepozornosť môže mať fatálne následky pre pacienta. „Prevezme Národná rada SR zodpovednosť za kvalitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti preťaženými a vyhorenými zdravotníkmi?“ pýtajú sa v liste prezidentovi.

Zdravotné sestry zároveň upozorňujú na skutočnosť, že pozitívny postoj Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pod vedením Antona Szalaya k novele Zákonníka práce nereprezentuje ani zďaleka názor všetkých zdravotníckych pracovníkov. „Veríme, že v budúcnosti bude predseda odborového zväzu komunikovať svoje vyjadrenia prezentujúce názor slovenských zdravotníkov i s nami, Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek a Lekárskym odborovým združením“.