Sestry a pôrodné asistentky vyzývajú rezort zdravotníctva

19.10.2012

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Vedenie Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) na čele s novozvolenou predsedníčkou Ivetou Svetlanskou bezodkladne vyzýva ministerstvo zdravotníctva a vyššie územné celky ku kontrole personálnych normatívov v zdravotníckych zariadeniach, ktoré majú vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Zároveň vyzvali rezort zdravotníctva, aby legislatívne na seba prevzal kompetencie na výkon dozoru plnenia povinností poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo všetkých svojich zariadeniach.

Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii predsedníčka združenia. Prvý podpredseda OZSaPA Viliam Záborský zároveň apeloval na verejných činiteľov, aby v čase, keď sú mzdy zamestnancov vo väčšine rezortov zmrazené, vyjadrili solidaritu s občanmi tohto štátu v rámci úsporných opatrení a legislatívou stanovili výšku svojich miezd, ktorá bude porovnateľná s priemernou mzdou v národnom hospodárstve.

Orieškom je zákonník

Výzva OZSaPA smerovala aj na svojich členov, ktorých vedenie požiadalo, aby svojou účasťou podporili akciu pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie 17. novembra, počas ktorej sa bude poukazovať na celospoločenské problémy.

Na jeden z najpálčivejších problémov, na ktorý sestry dlhodobo poukazujú, sú v ich prípade dodatky k zmluvám, ktoré z nich urobili administratívne pracovníčky. Tému opätovne otvorili aj na tlačovej konferencii. Žiadajú ich zrušenie, ako aj dodržiavanie Zákonníka práce. „O pacientov sa stará desaťtisíc administratívnych pracovníkov,“ podotkol Záborský.

Najväčší problém s dodatkami má byť najmä v zariadeniach vyšších územných celkov, neziskových organizáciách a v neštátnych akciových spoločnostiach. Delením úväzkov sa mali vedenia týchto zariadení vyhnúť napĺňaniu zákona, ktorý od prvého apríla tohto roka garantuje sestrám minimálnu mzdu od 640 do 928 eur.

Združenie odmieta argument ministerstva zdravotníctva, že to nemá dosah na neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Ak ministerstvo nemá dosah na súkromný sektor, my požadujeme, aby legislatíva bola upravená tak, aby dosah malo, nakoľko súkromný sektor narába s verejnými financiami,“ uviedol Záborský.

Združenie sa dotklo aj akcie „Deň so sestrami“ organizovanej komorou sestier, počas ktorej chceli poslancom a členom vlády ukázať svoju prácu, no nenašli pozitívnu odozvu u šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Zvolenskej.

Oslovia stavovské organizácie

Ako uviedla Svetlanská, akcia je v tomto momente na ústupe, výhrada ministerky, že bude ohrozené súkromie pacientov, ju prekvapila, nakoľko samotné pacientske organizácie vyjadrili súhlas.

„Mňa osobne veľmi sklamalo takéto vyjadrenie, kde sa v podstate ráznym spôsobom ohradili, že treba dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim. Je úplne bežné, že sa robia rôzne benefičné programy. Do detských nemocníc chodia klauni, alebo herci, hokejisti. To tu máme na dennom poriadku,“ skonštatoval Záborský.

Ako dodal, nemyslí si, že práve oni majú súhlasné stanovisko od pacientov. „Celú akciu sme ponímali tak, že nepríde pán poslanec a nebude tam pár minút, ale strávi tam s nami nočnú službu,“ povedal Záborský.

Ako dodala Svetlanská, jedným z prvých krokov združenia bude oslovenie stavovských organizácií, ktoré pôsobia v zdravotníctve. Na dialóg vyzývajú aj Asociáciu nemocníc Slovenska a Slovenský odborový zväz zdravotníckych pracovníkov, s ktorými počas svojho šesťmesačného pôsobenia zatiaľ spoločnú reč nenašli.

Doposiaľ sa k OZSaPA prihlásila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a Lekárske odborové združenie, s ktorým zároveň v pondelok podpíšu zmluvu o spolupráci.