Sestry veria, že vláda bude na ne pri rozpočte myslieť

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Odôvodnenie Ústavného súdu SR (ÚS) vo veci pozastavenia účinnosti zákona o mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek je nedostatočné a alibistické.

Uvádza to vo svojom vyhlásení Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá je presvedčená, že zákon je v súlade s ústavou.

Komora preto očakáva, že vláda bude pri zostavovaní budúcoročného rozpočtu počítať s navýšením financií, ktoré sú potrebné na pokrytie zvýšenia platov sestier.

„Tak, aby nepredpokladanie takéhoto navýšenia financií v rozpočte nemohlo byť neskôr výhovorkou, že zákon nie je možné uplatniť v praxi, ak dôjde k skorému rozhodnutiu o ústavnosti zákona zo strany ústavného súdu,“ uviedla komora.

Sestry podporili aj občania

SKSaPA zdôrazňuje, že od tohto zákona závisí živobytie 40 tis. sestier a pôrodných asistentiek.

Očakáva preto, že tak ako rýchlo ÚS rozhodol o pozastavení účinnosti, v rovnako krátkom čase rozhodne aj o súlade zákona s ústavou.

Komora zároveň vyzýva parlamentné strany, ktoré zákon vo februári tohto roka podporili, aby odstránili prípadné nedostatky, pre ktoré by mohol byť zákon o platoch vyhlásený za protiústavný.

Ústavnému súdu sestry vyčítajú, že na pozastavenie účinnosti zákona použil rovnaké argumenty ako predkladateľ podnetu Slovenská lekárska komora a následne i generálna prokuratúra, a ktoré sú z ich pohľadu účelové a právne irelevantné.

Komora pripomína, že snahu o zlepšenie pracovných podmienok sestier, ktorá sa pretavila i do zákona, našla podporu u viac než 240 tisíc občanov a to vo forme petície.

„Aj z tohto dôvodu sme očakávali vyčerpávajúcu a nespochybniteľnú argumentáciu, ktorá viedla súd k využitiu výnimočného opatrenia, akým pozastavenie účinnosti zákona schváleného drvivou väčšinou poslancov Národnej rady Slovenskej republiky bezpochyby je. Namiesto toho sme sa dočkali len právneho alibizmu,“ konštatuje SKSaPA.

Z rozhodnutia ÚS sa podľa komory nedozvedeli to, v čom spočíva ohrozenie základných práv a slobôd, a prečo súd argumentuje neprípustnou diskrimináciou, keď tu už existujú zákony upravujúce osobitne platové pomery hasičov, policajtov, vojakov či lekárov. Účinnosť zákona bola ÚS podľa sestier pozastavená len pre jediný argument, a to, že to „môže byť rozumné“.

Spor o platy sa ťahá už dlhšie

Platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR na žiadosť Generálnej prokuratúry SR. Tá podala súdu návrh na preskúmanie ústavnosti zákona 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona. Súd jej vyhovel a 11. júla pozastavil účinnosť zákona, kým nerozhodne o obsahu podania.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla tohto roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.

Zdravotné sestry zorganizovali aj protestné zhromaždenie pred NR SR 24. júla. Rozhodli sa tak dať najavo nesúhlas s rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý pozastavil účinnosť zákona o ich minimálnych mzdách. Oblečené v čiernych tričkách poukázali, že po roku sú opäť tam, kde boli, teda na začiatku boja za zlepšenie podmienok výkonu svojho povolania.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...