Simon očakáva, že Jahnátek bude riadiť agrorezort odborne

30.3.2012

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Od nového ministra pôdohospodárstva, ktorým sa stane bývalý šéf rezortu hospodárstva Ľubomír Jahnátek, očakáva odchádzajúci minister Zsolt Simon, že bude k agrorezortu pristupovať z nadhľadu.

„Vzhľadom k tomu, že je to bývalý minister hospodárstva očakávam, že sa bude riadiť svojimi odbornými posudkami a nie profesionálnou deformáciou, ktorá bola v poľnohospodárstva veľakrát prítomná,“ doplnil Simon.

Nový minister by sa mal podľa Simona zamerať predovšetkým na ochranu domáceho trhu, ako aj na rokovania o novej podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) Európskej únie na roky 2014 až 2020 a jej adaptácia na slovenské podmienky.

„Cieľom by malo byť, aby sme podporovali skutočne tých, ktorí budú produkovať väčšiu pridanú hodnotu, pretože ak to nový minister neurobí, bude to znamenať koniec poľnohospodárstva ako takého,“ myslí si Simon.

Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka odovzdáva Simon podľa svojich slov v značne lepšom stave, než v akom ho v roku 2010 preberal.

„Už vtedy sme totiž mali dávno odobrať akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúre, keďže Európska komisia nám to vytýkala, my sme ju preto odobrali a následne vrátili,“ konštatoval Simon.

Platobná agentúra podľa neho v súčasnosti funguje už v štandardnom režime a postupne obnovuje svoju plnú činnosť. V rámci regionálneho rozvoja sa ministerstvu podľa Simona podarilo zvýšiť čerpanie eurofondov o 30 %, čo je najväčší nárast spomedzi všetkých rezortov a za úspech považuje aj program predaja konečnému spotrebiteľovi.