Širokopásmový prístup k internetu malo cez milión užívateľov

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Koncom uplynulého roka malo pevný širokopásmový prístup k internetu 1 043 227 užívateľov. O proti prvému polroku 2012 to predstavuje rast o približne štyri percentá.

Informoval o tom hovorca Telekomunikačného úradu (TÚ) SR Roman Vavro. Ako pokračoval, najviac, až 415 172 užívateľov, sa pripájalo k širokopásmovému internetu prostredníctvom technológie DSL, ktorá zaznamenala polročný rast o 1,8 %.

Prostredníctvom prístupovej siete novej generácie (NGA) širokopásmový internet využívalo celkovo 278 810 užívateľov, čo predstavuje polročný rast o 10,6 %. „V rámci NGA bolo najviac, až 144 196 užívateľov, pripojených prostredníctvom FTTB, čo predstavuje polročný rast o 7,8% a technológia FTTH so 100 831 užívateľmi, ktorá zaznamenala polročný rast o 6 %,“ uviedol Vavro.

V rámci technológie DSL bolo podľa údajov telekomunikačného úradu najviac užívateľov, 354 710, pripojených prostredníctvom vlastnej siete telekomunikačného operátora, čo znamená polročný pokles o 1,6 %.

„Počet užívateľov pripojených prostredníctvom uvoľneného prístupu k účastníckym vedeniam (Full LLU) zaznamenal polročný rast o 37,5% a počet užívateľov pripojených prostredníctvom prístupu k bitovému toku (Bitstream Access) polročný rast o 27,9 % na 60 209,“ skonštatoval Vavro.

Podľa informácií úradu počet zmluvných užívateľov pripojených prostredníctvom pevných bezdrôtových prístupových bodov (FWA) bol 236 789. V tomto prípade eviduje TÚ SR polročný rast o 3 percentá. Káblový modem na pripojenie využívalo zase 103 461 užívateľov, čo je polročný pokles o 0,1 percenta.

Ako Vavro uviedol, počet poskytovateľov širokopásmového internetu polročne klesol o 3,3 % na 722, na druhej strane počet ich užívateľov vzrástol o približne 4 percentá. Údaje Telekomunikačnému úradu SR poskytli telekomunikační operátori.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...