Situácia v Grécku stiahla nadol ceny ropy aj zlata

NEW YORK 12. februára (WEBNOVINY) – Ceny ropy v piatok klesli. Nadol ich spolu s akciovými titulmi a eurom tlačili najnovšie problémy v rokovaniach o druhom úverovom programe pre Grécko.

Negatívne na ceny čierneho zlata tiež vplývala prognóza Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), v ktorej agentúra znížila rast dopytu po rope už šiesty mesiac po sebe.

Euro v piatok oslabilo po tom, ako líder jednej z koaličných strán v Grécku odmietol podporiť sériu krokov nevyhnutných na získanie mimoriadnej pomoci.

Marcové dodávky ľahkej americkej ropy oslabili o 1,17 USD na 98,67 USD za barel, za celý týždeň si však zapísali zisk 83 centov. Ceny britskej ropy Brent klesli o 1,28 USD na 117,31 USD za barel. Za celý týždeň tento typ ropy zdražel o 2,38 %.

Ceny zlata v piatok oslabili, keď ich nadol ťahala neistota ohľadom rokovaní o druhom úverovom programe pre Grécko. Zlato si tak zapísalo druhý týždenný pokles za sebou a nedostatok konkrétnych krokov na odvrátenie chaotického bankrotu Grécka prevážil nad vyhlásením Federálneho rezervného systému (Fed) o ponechaní úrokových sadzieb blízko nuly dlhšiu dobu. Spotová cena zlata bola o 19:49 GMT na úrovni 1 715,99 USD za uncu, čo bolo o 0,9 % menej ako záverečná hodnota zo štvrtka. Aprílové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 15,90 USD na 1 725,30 za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...