Situácia v Maďarsku je zlá, tvrdia Nemci

16.4.2012

BUDAPEŠŤ 16. apríla (WEBNOVINY) – Dve tretiny nemeckých a rakúskych investorov v Maďarsku vyjadrujú „veľkú nespokojnosť“ s hospodárskou politikou tamojšej vlády.

Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovalo v pondelok zastúpenie nemeckej obchodnej komory v Maďarsku.

V regionálnom zozname obľúbených destinácií sa Maďarsko zosunulo na 10. miesto, kým ešte v roku 2011 patrila krajine medzi nemeckými investormi štvrtá priečka. Kroky vlády premiéra Viktora Orbána hodnotí negatívne 87 % respondentov.

„Prakticky nikto z (200) účastníkov nevyjadril spokojnosť … tento názor zdieľajú s malými odchýlkami všetky odvetvia,“ uviedla nemecká obchodná komora vo vyhlásení.

Podľa údajov komory pochádzala asi štvrtina účastníkov prieskumu z iných európskych krajín ako Nemecko, väčšinou z Rakúska.

Maďarská vláda presadila najvyššiu bankovú daň v rámci EÚ a mimoriadne zdanila aj zisky telekomunikačných a energetických spoločností, ako aj obchodných reťazcov.

Vláda fakticky zoštátnila súkromné penzijné fondy a veľké straty bankám spôsobil program predčasného splatenia hypotekárnych úverov v cudzej mene pri výrazne nižšom ako trhovom kurze. Neštandardné opatrenia zasiahli najmä odvetvia, v ktorých prevládajú zahraniční vlastníci.

Najväčším zdrojom zahraničných investícií v Maďarsku je Nemecko. Podiel respondentov, ktorý by opäť investovali v tejto krajine, však aktuálnom prieskume nemeckej obchodnej komory klesol na 71 % z vlaňajších 83 %. Názor, že situácia v maďarskej ekonomike je „zlá“ vyslovilo 68 % respondentov, kým v minuloročnom prieskume to bolo 44 %.