Škandál s konským mäsom neutícha, únia vyrazila do boja

18.2.2013

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Škandál s konským mäsom v Európe neutícha, zasiahol už najmenej 11 krajín.

Začal sa v Írsku, keď potravinová inšpekcia objavila konskú DNA v mrazených hovädzích hamburgeroch.

Viaceré veľké spoločnosti ako Tesco alebo Burger King v reakcii prestali odoberať mäso od írskych dodávateľov.

Spoločnosť Tesco potvrdila, že identifikovala viac ako 60 percent konského mäsa aj v mrazených špagetách s mäsovou omáčkou vlastnej značky, ktoré z predaja stiahla minulý týždeň.

Obavy sa však zvýšili po tom, čo francúzske úrady objavili konské mäso aj v hovädzom, ktoré sa v krajine používalo na prípravu výrobkov britskej značky Findus, a ktoré podľa údajov dodávateľa pochádzalo z Rumunska. Poľsko aj Rumunsko obvinenia ostro odmietli.

Európska komisia (EK) vyzvala v piatok členské štáty Európskej únie, aby vykonali testy DNA v produktoch z hovädzieho mäsa s cieľom zistiť nedeklarovaný výskyt konského mäsa. EK sľúbila, že prvý mesiac preplatí 75 percent z nákladov na testovanie v jednotlivých členských krajinách spoločenstva. Výsledky kontrol zverejní do 15. apríla.

Krajiny, ktoré zasiahol škandál s konským mäsom:

Veľká Británia a Írsko

Írska potravinárska inšpekcia v spolupráci s britskými úradmi objavila v hamburgeroch, ktoré predával obchodný reťazec Tesco, konské mäso. Niektoré výrobky označené ako Tesco Everyday Value obsahovali takmer 30 percent takého mäsa. Takmer 37 percent testovaných produktov v obchodných reťazcoch obsahovali konskú DNA, 85 percent výrobkov vykázalo bravčovú DNA. Podľa popisu na obaloch však malo ísť o hovädzie hamburgery.

Britský premiér David Cameron výsledky írskej potravinovej kontroly označil za „veľmi vážne“. Írske výrobky značky Liffey Meats, Silvercrest Foods a britské Dalepak Hambleton predávali vo Veľkej Británii obchodné reťazce Tesco, Lidl, Aldi, Iceland a Dunnes Stores. Predstavitelia reťazcov vidia za zlyhaním chyby dodávateľov. Konské mäso obsahovalo 29 produktov z 2051 testovaných vzoriek.

Francúzsko

Šesť veľkých francúzskych reťazcov predajní s potravinami stiahlo z predaja hotové lazane a ďalšie produkty pre podozrenie, že mäso v nich môže byť konské. Francúzska federácia maloobchodníkov FCD vyzvala na stiahnutie produktov od výrobcov Findus a Comige. Vyšetrovanie francúzskych úradov ukázalo, že mäso, ktoré pochádzalo z rumunského bitúnku, skončilo vo fabrike Comigel v Luxembursku, kam ho dodala francúzska dodávateľská firma, pričom do obchodu boli zapojení aj obchodníci z Holandska a Cypru.

Nemecko

Úrady v Nemecku zaznamenali výskyt konského mäsa v produktoch označených ako hovädzie v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Lazane s podozrením na obsah konského mäsa prevzal v spolkovej krajine minimálne jeden predajca. Kontrola dokumentov naznačila, že produkty sa do krajiny dostali prostredníctvom distribútora z Luxemburgu. Nemecká potravinárska spoločnosť Dreistern-Konserven GmbH & Co KG v sobotu oznámila, že stopy konského mäsa objavila aj vo svojom hovädzom guláši s označením „Rindergulasch 540g Omnimax“.

Rakúsko

Konské mäso objavili v hovädzom polotovare nemeckej výroby, ktorý predávajú v rakúskej sieti supermarketov Lidl. Ako informovala materská spoločnosť v Nemecku, výrobky „s nedeklarovaným výskytom konského mäsa“ už začali sťahovať z pultov všetkých predajní. Išlo o cestovinový hovädzí výrobok typu tortellini. Tortellini vyrobila nemecká spoločnosť Gusto, ktorá však trvá na tom, že konské mäso sa do výrobku dostalo od jedného z jej dodávateľov.

Švédsko

Švédske úrady vykonali testy DNA na produktoch, ktoré pochádzali z fabriky Comigel v Luxembursku a nariadila ich stiahnuť. Išlo lazane pripravené na okamžitú konzumáciu, ktoré obsahovali stopy konského mäsa.

Nórsko

Najväčší nórsky reťazec NorgesGruppen oznámil, že objavili konské mäso vo svojich obchodoch. Okamžite stiahol produkt mrazené lazane, v ktorý boli stopy objavené

Holandsko

Holandské úrady pred siedmimi dňami oznámili, že v takmer 100 prevádzkach sa predávalo konské mäso, ktoré bolo označené ako hovädzie. Podľa kompetentných bola na vine fabrike na juhu krajiny, kde s najväčšou pravdepodobnosťou primiešavali konské mäso k hovädzine.

Dánsko

Dánske úrady vydali oznámenie, že podozrivé konské mäso sa mohlo dostať s označením ako hovädzie tamojším výrobcom pizze.

Švajčiarsko

Švajčiarsky obchodný reťazec Coop oznámil, že objavil stopy konského mäsa v produkte mrazené lazane. Mäso v nich pochádzalo práve z podozrivej luxemburskej fabriky Comigel.

Bulharsko

Bulharská Agentúra pre bezpečnosť potravín v sobotu nariadila stiahnutie viac ako 86 kilogramov produktu mrazené lazane pre podozrenie, že môžu obsahovať konské mäso. Úrady však nespresnili, kde bolo podozrivé mäso objavené.

Informácie pochádzajú z agentúry AFP a archívu agentúry SITA.