Sklamanie investorov vyhnalo ceny ropy nahor

18.7.2012

NEW YORK 18. júla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok rástli piaty deň v rade po tom, čo šéf americkej centrálnej banky (Fed) Ben Bernanke nevylúčil ďalšie mimoriadne opatrenia na podporu ekonomiky.

Vo vystúpení na pôde amerického Kongresu však nenaznačil, či Fed v krátkodobom horizonte zopakuje program kupovania dlhopisov, ktorý je známy aj pod označením kvantitatívne uvoľňovanie, čo podľa agentúry Reuters sklamalo očakávania investorov.

Ceny britskej ropy Brent posilnili o 63 centov na 104 USD za barel. Augustové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 79 centov na 89,22 USD za barel.

Ceny zlata v utorok vyrovnali väčšinu strát a obchodovanie uzatvorili s miernym poklesom v reakcii na vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky, ktoré neprinieslo náznaky nových opatrení na podporu ekonomiky. Zopakovanie politiky kvantitatívneho uvoľňovania by totiž pravdepodobne zvýšilo dopyt po zlate ako poistke voči inflácii. Spotová cena zlata bola o 18:59 GMT na úrovni 1 585,30 USD za uncu, čo bolo o 0,3 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 2,10 USD na 1 589,50 USD za uncu.