Školskí odborári bojujú o zvýšenie učiteľských platov

9.10.2013

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Školskí odborári v stredu podvečer rokujú o zvýšení platov učiteľov s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom práce Jánom Richterom.

Odborári žiadajú premietnutie záväzkov, ktoré si v správe o stave školstva na Slovensku stanovil minister školstva Dušan Čaplovič, do štátneho rozpočtu.

„Pán minister sa zaviazal, aby došlo k navýšeniu platov do konca vládnutia tejto vlády na 1,2-násobok priemerného platu,“ uviedol v stredu predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

Odborári vypočítali, že ak by sa naplnili záväzky stanovené v správe o stave školstva, učiteľom by na budúci rok narástli tarifné platy o približne osem percent.

Odborári už v utorok vyrokovali, že sa tarifné platy zamestnancov v štátnej a verejnej správe od budúceho roka navýšia o 16 eur na osobu a mesiac. Toto navýšenie platových taríf o dve percentá sa týka 343-tisíc zamestnancov.

Školskí odborári však pre lepšie platy pokračujú v rokovaní aj v stredu. „V utorok sme si povedali o východiskách, ale nedospeli sme k záveru,“ hovorí šéf školských odborárov Ondek. Dnes však ešte čakajú na ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý by sa mal k rokovaniam pripojiť po tom, čo sa večer vráti z pracovnej cesty v Izraeli.

Podľa správy o stave školstva by malo ísť do školstva medziročne viac o 130 miliónov eur viac. Pre obdobie rokov 2014 až 2016 by sa mali navýšiť financie pre základné a stredné školy medziročne v priemere o 110 miliónov eur. Vo vysokom školstve by malo ísť o 20 miliónov eur.

Správa obsahuje aj záväzok pre zvyšovanie platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve do roku 2020. Tí by mali podľa správy dosiahnuť plat na úrovni 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve do roku 2016. Správou o stave školstva by sa mala vláda zaoberať v októbri.